1 Respektování místní kultury?

Ženám vstup zakázán. Starbucks se podřizuje Saúdské Arábii

, NOVÉ

Témata:

Pobočka amerického řetězce kaváren Starbucks v hlavním městě Saúdské Arábie zakázala vstup ženám. V pondělí ráno se na dveřích pobočky objevil výstražný nápis, jak v arabštině tak angličtině. Již dříve se firma potýkala s kritikou kvůli oddělenému sezení pro nezadané lidi a pro rodiny. Společnost údajně pracuje na nápravě, informovala stanice CNN.

,,Prosím, ženám není vstup povolen, pouze vyšlete svého řidiče, aby objednávku vyřídil. Děkujeme,“ zněl nápis na zeleném listu papíru vítající ženské návštěvnice jedné z poboček řetězce Starbucks v saúdském Rijádu. 

Diskriminační praktika pobočky známé americké firmy vyvolala na sociálních sítích poté, co jedna z uživatelek vložila fotografii nařízení, vlnu negativních reakcí poukazujících na diskriminaci a utlačování žen. 

Jedna z uživatelek například napsala, že poté, co vešla do obchodu, tak si nápisu nevšimla a až u pokladny ji zaměstnanec odmítl obsloužit s tím, ať za sebe pošle nějakého muže.

,,Neskutečné. Starbucks v Saúdské Arábii odmítá obsloužit ženy,“ zněl tweet jedné arabské uživatelky. Další lidé pak pokračovali v posílání tweetů a přirovnávali nápis k segregační éře ve Spojených státech v 60. letech.

Firma samotná se k celé věci vyjádřila tak, že se snaží respektovat místní kulturu tím, že nabízí oddělené vchody pro rodiny a pro nezadané, ale že jinak nedělá mezi zákazníky žádné rozdíly. ,,Ve Starbucks, dodržujeme zvyky Saúdské Arábie, tím, že poskytujeme oddělené vchody pro rodiny stejně jako pro nezadané lidi. Navíc, všechny naše pobočky poskytují rovnocenný komfort, servis, menu a sezení mužům, ženám i rodinám. Pracujeme na renovaci našeho obchodu v Jariru, abychom v něm opět mohli přivítat všechny naše zákazníky v souladu s místními zvyklostmi,“ napsalo tiskové oddělení společnosti do závěru svého vyjádření, které předesílá, že ženám je vstup zakázán kvůli technické poruše. To již ovšem nerozvádí ani nespecifikuje.

Čtěte také: Facebook zakázal foto Malé mořské víly. Je příliš obnažená

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.