1 Noční vlci

Sobotka označil jízdu ruských motorkářů za provokaci

, NOVÉ

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje chystanou jízdu ruských motorkářů z organizace Noční vlci Evropou za reakci ruské vlády na nedávný průjezd amerického konvoje.

Řekl to dnes novinářům po setkání s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Jeho názor na průjezd motorkářů se prý v zásadě shoduje názorem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který jízdu označil za provokaci. Noční vlci, které mnozí označují za nacionalisty a násilníky, chtějí podle ruských médií při příležitosti výročí ukončení druhé světové války cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko.

Čtěte také: Spanilá jízda Nočních vlků? Nebezpečně chytrá propaganda

Sobotka dnes novinářům u Karlova mostu v Praze, kde se s polskou premiérkou odpoledne prošel, řekl, že výpravu motorkářů považuje za snahu ruské vlády reagovat na průjezd amerického konvoje. „Myslím si, že není náhoda, že v zápětí poté, kdy těmito zeměmi projel americký konvoj, tak mají projíždět ruští motorkáři,“ poznamenal. Americký konvoj projel na přelomu měsíce zeměmi několika středo- a východoevropských spojenců USA.

Polsko i Zaorálek již plánovanou jízdu označili za provokaci. „Můj názor se v zásadě shoduje s tím, co k tomu uvedl už ministr zahraničí,“ poznamenal dnes Sobotka. S Kopaczovou ale prý o jízdě nejednal. 

Nejsou tady vítání, uvádí dopis

V souvislosti s průjezdem ruského motorkářského gangu se na českého policejního prezidenta a na hejtmany obrátila skupina aktivistů zejména z pravé části politického spektra. Klub angažovaných nestraníků, Konzervativní strana, Pražský Majdan a Občanský institut ve společném prohlášení uvádějí, že motorkářský gang „Noční vlci“ představuje pro občany České republiky bezpečnostní riziko, jež nelze zanedbat.

„Pakliže podivným individuím budou udělena schengenská, bude-li udělen souhlas se zvláštním použitím komunikace a nebude možné zabránit jejich vstupu  na území ČR,  žádáme, aby cizinecká policie na hranicích provedla pečlivě kontrolu vstupujících osob, dopravní policie prověřila způsobilost dopravních prostředků pro provoz na pozemních komunikacích v ČR, následně byla cesta monitorována veškerou dostupnou technikou PČR, vč letecké služby – nejen z hlediska porušování pravidel silničního provozu, ale české legislativy obecně, aby v případě potřeby mohlo být promptně k zákrokům použito příslušných regionálních složek PČR a útvarů s celostátní působností, odpovídající techniky, konče i nasazením pořádkových jednotek PČR,“ uvádí prohlášení.

Podle signatářů dopisu se ruští motorkáři nepokrytě hlásí k podílu na krocích Ruské federace, které jasně porušují mezinárodní právo a jsou zdrojem války v Evropě a nejsou proto v České republice vítáni.

Čtěte také: Zaorálek: Putinovi motorkáři nepožádali o víza do Česka

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.