Británie je křesťanská země, řekl Cameron a sklidil bouři
PROTEST INTELEKTUÁLŮ
Britský premiér David Cameron rozpoutal ve své zemi bouřlivou diskuzi výrokem o křesťanství. Více než padesát významných britských osobností ho nyní v otevřeném dopise deníku The Telegraph obviňuje z aktivního poškozování země.
Už počtvrté pořádal David Cameron tradiční Velikonoční recepci v Downing Street 10, která se uskutečnila před dvěma týdny. Ve svém projevu hovořil o své víře a významu křesťanství v Británii. Svými výroky ale vyvolal velkou diskuzi. Napětí se ještě zvýšilo poté, co vyšel jeho článek v Church Times, v němž psal o Británii jako „křesťanské zemi“.
„Věřím, že bychom měli být více sebejistí, co se týká našeho statutu křesťanské země,“ napsal v Church Times.
Výroky se dotkly některých kulturních a politických osobností země. Jejich rozhořčení vedlo k napsání dopisu deníku The Telegraph, v němž britského premiéra obvinili z aktivního poškozování společnosti tím, že klade důraz na křesťanství. Pod dopis se podepsalo 55 předních britských osobností.
„Respektujeme jeho právo na náboženské vyznání i skutečnost, že to nutně ovlivňuje jeho politický život. Nicméně máme námitky proti tomu, že charakterizoval Británii jako „křesťanskou zemi“, a také proti negativním důsledkům na politiku a společnost, jež prohlášení má,“ stojí mimo jiné v dopise.
Mezi kritiky Camerona jsou spisovatelé Philip Pullman, Ken Follett nebo Sir Terry Pratchett.
Cameron podle nich riskuje, že dojde k „odcizení“ společnosti. „Jsme pluralitní společnost s občany, kteří mají různé perspektivy, a z velké části jsme nenáboženská společnost." To podle nich potvrzují i průzkumy. Lidskoprávní aktivista Peter Tatchell v programu BBC Radio 4 prohlásil, že Cameron nemá žádné důkazy pro to, že je Británie křesťanskou zemí.
Hlavním signatářem je profesor Jim Al-Khalili, irácký fyzik a spisovatel a současný prezident Britské humanistické asociace, podle nějž dopis není reakcí na jeden nedávný projev a článek, ale na znepokojující dlouhodobé tendence. Dospěl také k názoru, že většina britské společnosti nechce, aby se náboženství nebo náboženská identita aktivně upřednostňovala v jimi zvolené vládě.
Pod dopis se podepsal filozof Jonathan Glover, akademická profesorka Alice Robertsová nebo nositel Nobelovy ceny, vědec Harold Kroto.
Někteří lidé se ale Camerona zastávají. Christina Reesová, členka nejvyššího řídícího orgánu Anglikánské církve ocenila, že měl premiér dostatek sebedůvěry a začal o tom mluvit. Británie je podle ní historicky a kulturně křesťanskou zemí a její zákony i literatura je „naplněna křesťanstvím“. V podobném duchu se vyjádřil i generální ředitel Hinduistické rady Velké Británie.
Seznam všech signatářů dopisu
profesor Jim Al-Khalil, Philip Pullman, Tim Minchin, Dr. Simon Singh, Ken Follett, Dr. Adam Rutherford, Sir John Sulston, Sir David Smith, profesor Jonathan Glover, profesor Anthony Grayling, Nick Ross, Virginia Ironsideová, profesor Steven Rose, Natalie Haynesová, Peter Tatchell, profesor Raymond Tallis, Dr. Iolo ap Gwynn, Stephen Volk, profesor Steve Jones, Sir Terry Pratchett , Dr. Evan Harris, Dr. Richard Bartle, Sian Berry, C J De Mooi, profesor John A Lee, profesor Richard Norman, Zoe Margolisová, Joan Smith, Michael Gore, Derek McAuley, Lorraine Barrattová, Dr. Susan Blackmorová, Dr. Harry Stopes-Roe, Sir Geoffrey Bindman QC, Adele Andersonová, Dr. Helena Croninová, profesorka Alice Robertsová, profesor Chris French, Sir Tom Blundell, Maureen Duffyová, Baroness Whitakerová, Lord Avebury, Richard Herring, Martin Rowson, Tony Hawks, Peter Cave, Diane Mundayová, profesor Norman MacLean, profesor Sir Harold Kroto, Sir Richard Dalton, Sir David Blatherwick, Michael Rubenstein, Polly Toynbeeová, Lord O'Neill, Dr. Simon Singh a Dan Snow.