1 spory v koalici

Kabátek pod palbou Babiše. Vicepremiér chce hlavu šéfa VZP

Pod ředitelem největší zdravotní pojišťovny v Česku se kývá židle. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) po dnešním jednání vlády řekl, že mu Zdeněk Kabátek ve funkci šéfa VZP vadí. Podle informací serveru ECHO24.cz usiluje o jeho odvolání. Na vládě bylo navíc dusno kvůli miliardové injekci do zdravotnictví.

„Vadí mi, že šéfem VZP je nominant ODS, která nám tady ve zdravotnictví nadělala šílené průšvihy,“ rozohnil se Babiš na tiskové konferenci ve Strakově akademii. Kabátek získal místo na podzim 2012 právě během úřadování kabinetu Petra Nečase (ODS). Šéf hnutí ANO si ho teď vybral jako terč.

Funkce může Kabátka zbavit jenom správní rada VZP, kde má deset členů vláda a dalších dvacet zástupců sem navolili sněmovní strany – včetně opozice. A Babiš dosud nezískal pro změnu podporu koaličních partnerů, především premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Babišovi se celá transakce rozležela v hlavě a dnes už bylo všechno jinak. Když ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přinesl původní věcný záměr přepsaný do paragrafů, vicepremiér ho odmítl. Vláda oficiálně bod přerušila a celý problém budou muset příští týden začít řešit špičky koalice ČSSD, ANO a lidovců. Sobotku podle informací serveru ECHO24.cz obrat dopálil.

Vicepremiér se po týdnu nezná k tomu, pro co zvedl ruku

Na vládě se přitom mezi předsedou vlády a šéfem hnutí ANO objevil staronový spor. Navýšení peněz pro zdravotnictví. Minulý týden všichni ministři – včetně Babiše – odsouhlasili navýšení plateb za státní pojištěnce. Od poloviny letošního roku tak měly zdravotní pojišťovny dostávat za každé dítě, studenta, seniora nebo nezaměstnaného o 58 korun měsíčně víc. Celkově by se tak transfer peněz od státu pojišťovnám zvýšil za pololetí o 2,1 miliardy korun.

Vláda se navíc před týdnem usnesla na tom, že v letošním roce dodatečné peníze poplynou nemocnicím. Měly je od pojišťoven dostat jako kompenzaci za výpadek stokorunového poplatku za den hospitalizace, který pacienti od ledna už neplatí.

Jenže Babišovi se celá transakce rozležela v hlavě a dnes už bylo všechno jinak. Když ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přinesl původní věcný záměr přepsaný do paragrafů, vicepremiér ho odmítl. Vláda oficiálně bod přerušila a celý problém budou muset příští týden začít řešit špičky koalice ČSSD, ANO a lidovců. Sobotku podle informací serveru ECHO24.cz obrat dopálil. Snažil se Babišovi vysvětlit, že věc odsouhlasil už minule, ten se k tomu ale neznal.

Zatímco kompenzace poplatků měla být podle oficiálního vládního usnesení řešená pouze na rok 2014, navýšení plateb za státní pojištěnce žádné časové omezení mít nemělo. Babiš ale začal znovu trvat na tom, že nejdřív musí přijít systémové změny. Finanční injekci do zdravotnictví blokoval už předtím.

Babiš: Zjistil jsem, že pojišťovny mají na účtech 25 miliard

„Bral jsem to, že jsme rozhodli jednorázově. Až potom jsem zajistil, že pojišťovny mají 25 miliard na účtech,“ komentoval svůj obrat Babiš. „Budeme to řešit v rámci koalice, protože z pohledu hnutí ANO, pro nás je stále transparentnost tohoto resortu velký problém,“ zmínil vicepremiér. Podle něj mají pojišťovny i celý resort víc šetřit, jako možnou cestu navrhl centrální nákup léků a zdravotnických přístrojů a také zveřejňování cen za jednotlivé úkony. Ty se přitom v jednotlivých nemocnicích liší někdy až o polovinu.

Premiér Sobotka na vládní tiskové konferenci chyběl. Ambice svého vládního kolegy ale relativizoval vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Resort je velmi obtížný. Je potřeba říci, že se zřejmě nezmění všechno během několika týdnů,“ zmínil. Také on by ale uvítal systémové změny.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.