5 ÚTOK NA MALÉHO CHLAPCE

Malý uprchlík prodával kapesníčky. Turci ho zbili do bezvědomí

, FOTOGRAFIE

Témata: , , , ,

Tureckem otřásl případ syrského chlapce, který skončil v bezvědomí poté, co ho zbil majitel restaurace ve městě Izmir. Chlapec, který i s rodinou utekl před syrskou občanskou válkou, se snažil zákazníkům restaurace prodat papírové kapesníčky, aby měl na jídlo. Majiteli se to však nelíbilo a tak spolu s dalšími obchodníky chlapce surově zbili, až skončil v bezvědomí. Teď násilníci podle tureckého listu Hürriyet čelí podezření z ublížení na zdraví.

„Jenom jsem prodával kapesníčky. Zrovna jsem se chystal prodat jedno balení jedné paní, když mě odtáhli stranou a praštili mě,“ popsal zhruba desetiletý Ahmed, jak začala potyčka v restauraci. Majitel restaurace spolu s dalšími obchodníky následně začali Ahmeda, který je jedním z více než milionu syrských uprchlíků v Turecku, kopat a mlátit židlemi, dokud neztratil vědomí.

Chlapce zachránila až skupinka syrských uprchlíků, která do té doby postávala na druhé straně ulice. Syřané rozzuřeného majitele restaurace zastavili a bezvládně ležícího chlapce polili vodou. Chlapec se po chvíli probral, ale podle svědků byl v šoku. Až po chvíli mu došlo, že lidé okolo jsou Syřané a snaží se mu pomoct. I tak byl ale nervózní a tak co nejrychleji z místa odešel a na několik dní zmizel.

Útok rozzuřeného majitele restaurace však několik lidí zaznamenalo na svůj mobilní telefon a fotky z útoku se objevily na Twitteru. Turci se začali ptát, kdo je onen chlapec a začali se dožadovat potrestání útočníka. Do případu se vložil i turecký premiér Ahmet Davutoglu, který místním zastupitelům přikázal, aby chlapce našli a postarali se o něj. Policisté Ahmeda po dvou dnech skutečně našli. Následně zahájili vyšetřování proti Adnanu Peyiovi, majiteli restaurace.

Peyi se obviněním bránil a snažil se hájit, že chlapce on ani nikdo z ostatních nemlátil. Naopak ho prý chtěli ochránit před ostatními Syřany, kteří se prali mezi sebou. Ahmed se podle něj pošťuchoval se syrskou holčičkou, přičemž jí měl praštit stoličkou a obtěžovat tím zákazníky. Přestože fotky z incidentu takové verzi událostí nenasvědčují, podle Peyiho šlo jen o malé nedorozumění.

V Turecku živoří více než milion uprchlíků

Ahmed do Turecka utekl s rodiči a dalšími čtyřmi sourozenci před hrůzami syrské občanské války, která trvá už více než čtyři roky a stála životy více než 230 000 lidí. Celá rodina kdysi žila v severosyrském Aleppu, kde se otec živil jako opravář televizorů. V Turecku nejprve nějakou dobu žili ve stanu v uprchlickém táboře a následně se před čtyřmi měsíci přesunuli do Izmiru. Manžel je nyní bez práce a rodina živoří. Kromě příjmů z prodeje kapesníků a dalších drobných předmětů jsou odkázáni na charitu a několik lidí, kteří jim prý pomáhají.

Přes útok na jejího syna Ahmedova matka na Turecko nezanevřela. „Jsme v Turecku šťastní. Bůh vám žehnej. Nebudu kvůli tomu incidentu podnikat žádné právní kroky. Věřím, že Bůh potrestá ty, kdo zbili mého chlapce,“ řekla podle Hürriyetu. Vliv na její postoj mohlo mít i to, že se lokální šéf vládní Strany spravedlnosti a rozvoje postaral o to, aby Ahmed dostal nějaké hračky a aby matka, která trpí srdečními potížemi, dostala řádné ošetření.

Přestože se tento konkrétní incident podařilo zmedializovat, v Turecku jsou útoky na uprchlíky relativně běžné. V zemi se nyní podle OSN nachází více než 1,7 milionu Syřanů, kteří sem prchli z válkou stižené země. Řada z nich žije v primitivních podmínkách v uprchlických táborech u hranic se Sýrií. Zbytek se buď snaží dostat do Evropy nebo přežívá v tureckých městech, kde si s nimi úřady přestávají vědět rady.

Čtěte také: Syrská holčička se vzdala fotografovi. Foťák jí připomínal zbraň

Turecká policie má podezřelého v souvislosti s krvavým útokem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.