ČNB zpřísní pravidla. Zakáže 100% hypotéky
pravidla pro hypotéky
Česká národní banka od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 procent. Výrazně uvolněné standardy při poskytování hypoték jsou rizikem pro finanční stabilitu, uvádí v úterý zveřejněná Zpráva o finanční stabilitě. Opatření se týká i stavebních spořitelen.
Od října tak ČNB stanovila desetiprocentní limit objemu pro úvěry ve výši 85 až 95 procenta hodnoty nemovitosti. Od dubna 2017 pak bude limit 15 procent objemu úvěrů z půjček ve výši 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti.
„Kombinace mimořádně nízkých úrokových sazeb a snadné dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro růst cen rezidenčních nemovitostí nad úrovně odpovídající vývoji fundamentálních faktorů,“ uvedla ČNB.
Centrální banka sice vývoj na trhu nemovitostí a úvěrů na bydlení nehodnotí jako akutní přehřívání trhu, úvěrové standardy ovšem považuje za značně uvolněné a u některých institucí vidí vyšší rizika.
Již loni centrální banka vydala doporučení, podle kterého by podíl úvěrů na bydlení s hodnotou zajištěné nemovitosti ve výši 90 až 100 procent neměl přesáhnout deset procent celkového objemu nových úvěrů za čtvrtletí. „Instituce jednotlivá doporučení převážně plní,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci guvernér ČNB Miroslav Singer. Některé instituce ovšem podle něj nastavená doporučení překračují, a to nejen banky, ale i stavební spořitelny.
ČNB dále informovala, že bude usilovat v souladu s doporučeními EU o zákonné zakotvení pravomocí, aby mohla stanovovat rizikové parametry úvěrů na bydlení. V současnosti svá doporučení vymáhá v rámci dohledové činnosti. Chtěla by mít ovšem k tomu pravomoc uzákoněnou nejlépe zákonem. V úvahu připadá novela zákona o bankách nebo novela ještě neschváleného zákona o spotřebitelském úvěru.
Banky loni poskytly lidem rekordních téměř 102 000 hypoték za celkem 184,3 miliardy korun. V dubnu se průměrná úroková sazba hypoték dále propadla na dosavadní rekordní minimum 1,94 procenta.