Vyhodit europarlament do povětří. Míří do něj skandalista s motýlkem
Polský enfant terrible
Překvapení letošních evropských voleb u našich severních sousedů začíná nabírat konkrétní obrysy. Nejspíše se jím stane „enfant terrible“ polské politiky Janusz Korwin-Mikke. Jeho strana se pohybuje poměrně jistě nad pětiprocentní hranicí, některé průzkumy hovoří dokonce o 10 procentech, a tak bude mít tábor euroskeptiků pravděpodobně dalšího nepřehlédnutelného člena. 72letý excentrik s motýlkem je totiž nejen polský mistr v bridži, ale především vynikající řečník, který v každém svém vystoupení dokáže upoutat pozornost svéráznými výroky.
Po celou dobu své kariéry nedělá kompromisy, politická korektnost je mu absolutně cizí, stejně jako demokracie. Toto slovo ostatně považuje za sprosté, a ve svých četných článcích a publikacích je proto píše jako d***e.
Řadí se mezi zastánce monarchie, ačkoli by se dokázal smířit i s republikou. Premiéra současné ukrajinské vlády Arsenije Jaceniuka považuje za německého agenta. Rusko má tím raději, čím dál je od polských hranic.
Je zatvrzelým odpůrcem Evropské unie, přinejmenším její současné podoby. On sám se ostatně netají tím, že do této instituce míří pouze proto, aby ji zesměšnil, zničil zevnitř a zároveň také získal peníze na fungování své strany Kongres Nowej Prawicy (Kongres nové pravice). S úsměvem na rtech dodává, že Evropský parlament by měl být vyhozen do povětří a budova Evropské komise je ideální místo na zřízení obřího nevěstince.
Füle je komunista, Barroso maoista
Jeho dalším cílem bude i demaskování komunistů uvnitř evropských struktur, v této souvislosti se opřel do českého eurokomisaře Štefana Füleho. Toho nazval komunistou, který se, spolu s maoistou Barrosem a Ashtonovou, snaží zastavit rozvoj Evropy. Naopak podporu na svém facebookovém profilu nedávno vyjádřil „českým Svobodným bratrům“.
Politické body sbírá především u mladých a s více než 280 000 fanoušky je nejoblíbenějším polským politikem na sociálních sítích. Toto číslo mu ostatně může závidět i ministr zahraničí Radosław Sikorski proslavený svou aktivitou na Twitteru.
Janusze Korwin-Mikkeho bychom mohli označit za politického veterána, i když jeho kariéra nepatří zrovna k standardním. Do parlamentních lavic totiž zasedl pouze jednou, a to na začátku 90. let, k čemuž mu dopomohla absence pětiprocentní uzavírací klauzule. Od té doby se neúspěšně účastnil všech možných voleb, včetně prezidentských a senátních. Žádný další mandát se mu ovšem získat nepodařilo.
Během svého jediného období dokázal vzbudit mnoho pozornosti, což se mu ostatně daří dodnes. Momentálně se z něj stává senzace, o které píší veškerá polská média, a pokud se on sám skutečně do Evropského parlamentu dostane, brzy se nepochybně objeví i v těch evropských.
O prvních odhadech eurovoleb v Nizozemí čtěte zde:
První odhady eurovoleb: Wilders v Nizozemí až čtvrtý
Profily českých lídrů, kteří mají šanci uspět přinášíme zde:
Keller: Oranžové eso se zelenou a rudou minulostí
Niedermayer: Profík přesvědčený, že si neumíme sami vládnout
Svoboda: Šedá myš, která klame tělem