První cizinka bojuje proti islamistům: Izraelka z Kanady

Hrdinka, nebo šmejdka?

První cizinka bojuje proti islamistům: Izraelka z Kanady 4
Svět
Echo24
Sdílet:

Izraelka původem z Kanady se přidala ke Kurdům bojujícím proti islamistům na severu Sýrie. Třicetiletá Gill Rosenbergová, která kontaktovala kurdské bojovníky přes internet, má přitom kriminální minulost v USA, informuje s odvoláním na kurdský zdroj agentura Reuters. 

Gill Rosenbergová je povoláním původně pilotka dopravních letadel. Když dorazila na místo, měla podle izraelského rozhlasu absolvovat výcvik na hranici mezi Sýrií a Irákem. Nyní se nachází v Sýrii, bližší informace ale nechce uvádět. „Omlouvám se, ale museli byste se obrátit na vedení ženské jednotky,“ řekla v telefonickém rozhovoru agentuře.

„Jsou naši bratři. Jsou to dobří lidé. Milují život stejně jako my," řekla v pondělí izraelskému rádiu. Rosenbergová je podle zdroje na místě první zahraniční ženou, která se k jinak početné ženské milici přidala. V řadách Kurdů už bojovala řada mužů ze západu.

Selfie ze syrských kopců, které 9. listopadu nahrála Rosenbergová na svůj Facebook, mělo popisek: „V Izraelské armádě říkáme ‚aharai‘, za mnou. Ukažme Islámskému státu, co to znamená!"

„Je neuvěřitelně silná, tělem i duší,“ uvedl její dlouholetý přítel ze Spojených států Daniel Lieber. „Vždy měla zájem o politiku, byla velmi proizraelská.“

Hrdinka, nebo ‚šmejdka‘?

Gill Rosenbergová má podle zjištění Reuters kriminální historii, která jejímu hrdinskému konání předcházela. V roce 2009 byla zadržena v USA a následně vězněna kvůli mezinárodním telefonním podvodům, uvedl její bývalý právník Yahel Ben Oved. O jejím spojení s Kurdy prý nevěděl. „Je to ale přesně něco, co by udělala,“ řekl Ben Oved.

Rosenbergová s vydáním do USA souhlasila a strávila zde asi tři roky ve vězení. Podle prohlášení FBI patřila mezi 11 lidí zatčených v Izraeli. Provozovali systém podobný českým „šmejdům“. Lákali po telefonu na falešné výhry v loterii, obětmi byly většinou důchodci.

Izraelský zpravodajský web NRG uvedl, že se Rosenbergová obrátila k zločinu poté, co odešla od svých rodičů a došly jí peníze. Posléze se dokonce pokoušela připojit k izraelské tajné službě Mosad, marně. 

Izrael svým občanům zakazuje cestovat do nepřátelských států, mezi nimi i do Sýrie a Iráku. Zaměřovali se na izraelské Araby, kteří se vracejí z bojů v řadách Islámského státu nebo proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. S Kanadou udržuje židovský stát tradičně úzké vztahy, jejich zástupci uvedli, že o Rosenbergové vědí, nicméně další postup nesdělili.

Čtěte také: Islamistické město duchů: Je tu tichý chaos, nic nefunguje

Bojuje za Kurdy: Chybí mi hamburgery, záchody a rock 'n' roll

Sdílet:

Hlavní zprávy