Islamistické město duchů: Je tu tichý chaos, nic nefunguje

Voda teče dvě hodiny denně

Islamistické město duchů: Je tu tichý chaos, nic nefungujeNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

„Je tu tichý chaos. Město je ochromeno, nic tu nefunguje. Je to město duchů,“ říká o druhém největším iráckém městě Mosul, které od června kontrolují ozbrojenci z hnutí Islámský stát, aktivista píšící pod pseudonymem Mosul Eye. Skrze sociální sítě a blog dokumentuje život pod vládou islamistů.

„Elektřina v Mosulu nefunguje, voda teče pouhé dvě hodiny denně, nezaměstnanost prudce vzrostla, vzdělání je zakázáno, nemocnicím chybí základní léky, které jim zabavili islamisté pro svou potřebu. Zemědělci jsou nuceni odevzdávat 10 procent svých zisků na vojenský výcvik patnáctiletých chlapců coby budoucích bojovníků Islámského státu,“ popisuje aktivista podle australského serveru news.com.au.

„Žiji život, který jsem si představoval jen ve svých nejdivočejších snech. Každý svůj pohyb, každé slovo i činnost si promýšlím a pak o něm zpětně přemítám. Musel jsem přijmout bezpečnostní opatření, abych zůstal v utajení,“ píše na Facebooku aktivista. „Dokonce jsem začal číst knihy o špionáži, jednu dokonce o schopnostech myší ubránit se v boji a poté rychle zmizet,“ dodal.

Bojovníky aktivista na blogu popisuje jako „skupinu nezaměstnaných lidí, kteří byli vychováni v chudobě a nevědomosti a nemají s nikým slitování.“

Bývalý historik, jak o sobě sám píše, zůstává v anonymitě. Pokud by totiž islamisté odhalili jeho identitu, hrozila by mu téměř jistá smrt. Přestože totožnost aktivisty nelze ověřit, iráčtí pozorovatelé jsou přesvědčeni o jeho autenticitě. Ozbrojenci rozpoutali hon na novináře a mediální aktivisty, aby zabránili úniku informací z města. Podle německé zpravodajské agentury popravily DPA minulý týden islamisté popravili čtyři z 12 zadržených novinářů. 

Čtěte také: Unikátní záběry: žena tajně natáčela v srdci Islámského státu

Na konci října pak podle RFE/RL islamisté zatkli dalších sedm novinářů, jejichž osud zůstává dosud neznámý. „Ti novináři nepracovali, neměli proti nim žádné důkazy, zadrželi je pouze na základě podezření, protože novináři jsou obecně považováni za zdroj úniku informací z města,“ řekl irácký zpravodaj RFE/RL.

800 dolarů a manželství

První příspěvek aktivisty z konce června se týkal navýšení kontrolních stanovišť po celém městě. Poté podle něho ozbrojenci začali místním nabízet plat 800 dolarů a manželství, když se k nim přidají. Vedlo to k výraznému navýšení bojovníků IS ve věku 17 až 25 let.

„Když bojovníci IS poprvé vstoupili do Mosulu, měli mezi sebou zahraniční bojovníky z Tuniska nebo Alžírska. Dnes jsou mezi nimi i Němci, Američané nebo Číňané,“ napsal v červnu aktivista. Samotné bojovníky pak aktivista na blogu popisoval jako „skupinu nezaměstnaných lidí, kteří byli vychováni v chudobě a nevědomosti a nemají s nikým slitování.“

Čtěte také: Škola pro pětileté džihádisty. Islamisté cvičí novou generaci

Podle aktivisty se místní obyvatelé proti IS nevzbouří. Islamisté mají v přilehlých venkovských oblastech Mosulu své sympatizanty. Stoupenci jsou i mezi migranty z Blízkého východu ve městě. Obyvatelé mají také strach z následné odvety a nedůvěřují místní armádě, že má skutečný zájem jim pomoci a že by je podpořila.

Čtěte také: Bojuje za Kurdy: Chybí mi hamburgery, záchody a rock 'n' roll

Přišli islamisté, místo plachet musí šít sebevražedné vesty

Stovky mrtvých sunnitů. Džihádisti vyvražďují vesnice v Iráku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz