1 Pod čádorem kamera

Unikátní záběry: žena tajně natáčela v srdci Islámského státu

UVNITŘ VIDEO

Natáčet ve městě může být pro někoho banální činností. Neznámá kameramanka však riskovala život, protože videonahrávku pořizovala tajně ve městě Rakka, které je považováno za centrum Islámského státu. 

Na videu je vidět život ve městě, který se na první pohled může zdát relativně normální. Po ulicích chodí lidé i jezdí auta. Záběry ale ukazují velké množství ozbrojeným mužů a také žen. Jeden záběr ukazuje ženu, která má přes rameno zavěšenou automatickou zbraň AK-47 a za ruku vede dítě na dětské hřiště.

„Musíte se chovat lépe, když jste na veřejnosti,“ kárají muži sedící v autě ženu, která video pořídila. Upozorňují ji, že nemá dostatečně zakrytou tvář. „Opravdu? Moc se omlouvám. Můj nikáb je možná průsvitný,“ omlouvá se žena. „Musíte si dávat pozor na zakrývání. Bůh miluje ženy, které jsou zakryté,“ říkají muži a odjíždějí. Nikáby a úplné zahalování jsou ve městě povinné.

Žena natáčí také v internetovém klubu, kde před počítači sedí dvě ženy, jedna z nich drží na klíně dítě. Obě mluví se svými příbuznými perfektní francouzštinou.

„Já se domů nevrátím, mami. Říkám ti to na rovinu. Neriskovala bych cestu sem, abych se pak vrátila zpět do Francie,“ říká žena. Mám se tady dobře, přesvědčuje dál svoji matku a dodává, že se nemusí ničeho bát a že v televizi neříkají pravdu a přehánějí.

Ve videu, se říká, že v Sýrii je u různých skupin islamistických bojovníků sto padesát francouzských žen.

Autorka videa zůstala neznámá. Jako první ho odvysílala stanice France 2 a poté ho začala přebírat ostatní světová média. Jedná se totiž o jednu z mála nahrávek, které ukazují běžný život v islamistickém městě. 

Islámský stát, který letos obsadil části severní Sýrie a Iráku a vyhlásil tam chalífát, si vytvořilo centrum právě v syrském městě Rakka. 

Čtěte také: Svět se spojí proti teroristům, shodla se Rada bezpečnosti OSN

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.