Samostatné Katalánsko bych respektoval, řekl Juncker youtuberům
Junckerův rozhovor s youtubery
- čtk,
Český youtuber Karel Kovář alias Kovy dnes společně se dvěma svými kolegy z Německa a Belgie dostal příležitost pořídit rozhovor s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Ten se během rozhovoru vyjádřil k nezávislosti Katalánska, jeho samostatnost by prý respektoval. Youtuber Kovy se Junckera zeptal například na přejíždění europoslanců mezi Bruselem a Štrasburkem, migrační krizi nebo vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem.
„Evropská komise by respektovala vyslovení nezávislosti v katalánskem referendu,“ sdělil Juncker zahraničním youtuberům podle serveru Politico. Neočekává však, že by se Katalánsko poté stalo přímým členem Evropské unie.
Diskuze se však vedla v hypotetické rovině, podle předsedy Evropské komise Španělsko žádnou diskuzi vedoucí k referendu nevede. „Evropská komise se nezapojuje do interních, domácích debat,“ dodal Juncker.
Youtuber Kovy zahájil rozhovor dotazem na nákladné přejíždění poslanců Evropského parlamentu mezi Bruselem do Štrasburkem, a to v době, kdy se tolik hovoří například o ochraně ovzduší. Juncker odpověděl, že je to důsledek evropských dějin. Štrasburk jako druhé ze sídel europarlamentu hájil symbolickým významem města ležícího na hranici dvou států, Francie a Německa, které spolu v minulosti vedly války a nyní jsou vzorem evropské spolupráce. „Historie je nákladná,“ poznamenal Juncker. „Daňoví poplatníci se nemohou vyvléci z důsledků dějin,“ dodal.
Další otázky aktéra českého internetu směřovaly k tématům, jako je množství regulací přicházejících z Bruselu nebo komunikační politika Bruselu, zejména vůči mladým lidem.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Pak už ale přišly dotazy na téma, které je v České republice v souvislosti s Evropskou unií skloňováno možná nejčastěji, tedy uprchlíci a jejich přerozdělování. Kovy poznamenal, že obyvatelé zemí z východní části EU mají z migrantů obavy, a poukázal na to, že někteří z migrantů nemají ani osobní doklady.
Juncker konstatoval, že je snadné hovořit o solidaritě, ale když se má uplatnit v praxi, některé státy s tím vždy mají potíže. Zdůraznil však, že není spravedlivé, když některé země musejí přijímat více uprchlíků než ostatní kvůli své geografické poloze. „Nemůžeme nechat celou váhu odpovědnosti na Itálii a Řecku,“ prohlásil předseda EK.
Kovy se poté pozastavil nad tím, že na Turecko se z Evropy snáší kritika, ale přitom je to země, s níž má EU dohodu zacílenou na utlumení migrační krize a posílá Ankaře peníze.
Juncker popřel, že by EU posílala peníze tureckému státu. Evropská unie podle něj dohodu s Tureckem potřebovala. Nedává však peníze turecké vládě, ale nevládním organizacím pracujícím s uprchlíky, zdůraznil Juncker. Připustil, že dohoda s Tureckem není skutečným řešením problému, neboť je třeba řešit jeho původ, a to prý EU také činí.
Kovy na závěr citoval Junckerova slova ze středečního projevu o stavu EU v Evropském parlamentu o tom, že nyní je čas budovat jednotnější, silnější a demokratičtější budoucí Evropu. Co je největší výzvou pro budoucnost Evropy?, ptal se 20letý Čech. Podle Junckera je to udržení míru.
„Mír není daný. Ti, kteří vyrůstají na kontinentu míru, by neměli zapomínat, že to byl kontinent válek, a my bychom měli učinit vše pro to, abychom přiměli země, národy a lidi ke vzájemné lásce,“ řekl Juncker na závěr převážně zcela vážného rozhovoru, což pro youtubery není zrovna obvyklý žánr.
Kromě Kovyho dnes takto s Junckerem pohovořili o ožehavých otázkách dneška ještě německá youtuberka Diana zur Löwen a Belgičan Abdel en Vrai.