‚Chucpe, zbabělost, alibismus.‘ Hrad se kvůli Srpovi pustil do Sobotky
Spor o jmenování Srpa
Hrad tvrdě zkritizoval premiéra Bohuslava Sobotku za to, že odmítl podepsat návrh na členství Karla Srpa v Etické komisi pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka označil Sobotkovo jednání jako zbabělé a neuvěřitelné. „Jde o klasické chucpe pana premiéra,“ pronesl Ovčáček v ČT.
„V každém případě je třeba říct, že pan premiér se zachoval klasicky, to znamená svým oblíbeným zbabělým způsobem odůvodňuje neodůvodnitelné,“ komentoval Jiří Ovčáček Sobotkovo rozhodnutí nepodepsat prezidentův návrh. Sobotka podle Hradu podlehl mediálnímu tlaku.
Chucpe. B. Sobotka se v r. 2014 mediálně hlásil ke snídani F. Mitterranda s disidenty v r. 1988. Dnes šlape po jméně účastníka této snídaně.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 24. ledna 2017
„Pan prezident rozhodně nebude akceptovat to, co učinil právě teď v těchto chvílích pan premiér. To odůvodnění je vágní a pošlapává celý život Karla Srpa. Pan premiér neprojevil nikdy takovou odvahu jako Karel Srp, který byl v roce 1986 uvězněn komunistickým režimem. Jinými slovy řečeno komunisté Karla Srpa zavřeli a Bohuslav Sobotka pošlapal jeho jméno,“ pokračoval Jiří Ovčáček v kritice premiéra a jeho rozhodnutí.
Čtěte více: Sobotka se postavil Zemanovi. Srp v Etické komisi nebude
Ovčáček: Premiér neguje rozhodnutí soudu, je to skandální
Pro prezidenta je podle Ovčáčka nejdůležitější rozhodnutí soudu z roku 2000, kdy rozhodl, že Srp byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. „My žijeme v právním státě a jestliže soud rozhodl tak, jak rozhodl, to znamená, že Karel Srp byl veden ve svazcích StB neoprávněně, tak je to rozhodnutí soudu a nad rozhodnutím soudu není ani pan premiér ani žádná etická komise ani žádní historici. Jinými slovy je to alibismus a jsou to pouhé výmluvy, prostě a jednoduše pan premiér se rozhodl zalíbit určitě části mediálního světa. A to je vše. Opakuje se tato událost, připomínám některé 17. listopady. Pikantní je to v situaci, kdy se pan premiér halasně hlásil k Chartě 77,“ uvedl dále Ovčáček.
Ačkoliv právní cesta na to, jak by se Karel Srp mohl členem Etické komise i přes Sobotkův nesouhlas stát, zřejmě neexistuje, Zeman se podle Ovčáčka vzdát nehodlá.
Jak přesně by Zeman chtěl rozhodnutí premiére Bohuslava Sobotky zvrátit, ale Ovčáček neřekl. „Nebudu hovořit o konkrétních krocích pana prezidenta. Ten je samozřejmě o celé věci informován a po poradě se svými spolupracovníky a právníky zvolí další postup. Je to čerstvá informace a v každém případě, jak jsem to uvedl i na sociální síti Twitter, jde o klasické chucpe pana premiéra. To slovo je plně vystihující k jednání pana premiéra,“ uvedl dále Ovčáček.
Srp: Sobotka vychází s podkladů, které neexistují
„Je smutné, že pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za 20 let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo,“ uvedl Karel Srp.
Víc se však k rozhodnutí Bohuslava Sobotky vyjadřovat nechtěl „Souhlasím s vyjádřením tiskového mluvčího pana prezidenta pana Ovčáčka. Nemám ani víc, ani míň, co bych k tomu dodal,“ uvedl Srp. Ovčáček podle něj vše shrnul vyčerpávajícím způsobem. Ovčáček na twitteru napsal, že Srp jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. Sobotka podle něj „šlape“ po jeho jménu.
Etická komise akcentuje důvěryhodnost
Rozhodnutí premiéra během úterního zasedání podpořila Etická komise. „Za dobu svého působení Etická komise projednala 371 věcí, přičemž ve 45 případech udělila status účastníka odboje a odporu proti komunismu. Má-li Etická komise i nadále plnit úkoly dle zák. č. 262/2011 Sb., je nezbytnou podmínkou pro výkon její činnosti důvěryhodnost komise a jejích členů,“ uvádí se v oficiálním prohlášení Etické komise s tím, že důraz ke kladen především na důvěryhodnost a spolehlivost.
Dále také připomněla odůvodnění, proč v roce 2015 zamítla žádost Karla Srpa o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. „Existuje důvod pochybovat o řádném výkonu funkce člena Etické komise, a tedy nesplňuje podmínku spolehlivosti,“ znělo tehdy v odůvodnění. S velmi podobným odůvodněním v úterý předstoupil před novináře i premiér Bohuslav Sobotka.