1 DLUHOPISY MINISTRA FINANCÍ

Babiš opět odsouvá audit. Výsledek vyhlásí v Zemanův velký den

NOVÉ

Témata: , ,

Zveřejnění slibovaného auditu osobních financí vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) se komplikuje. Ministr financí opět posunul termín vyhlášení výsledků auditu svých příjmů, ke kterému přistoupil kvůli rozporům ve svých financích, na něž jako první v lednu upozornil Týdeník Echo. Šéf ANO nejdříve řekl, že audit zveřejní do pátku 3. března. Následně uvedl, že v ten den teprve listiny sám dostane do ruky, ale nebude je hned prezentovat. Nyní to vypadá, že audit zveřejní až v pátek 10. března, tedy ve stejný den, kdy prezident Miloš Zeman hodlá oznámit, zda znovu vstoupí do boje o prezidentské křeslo.

„K tomu auditu bylo potřeba sehnat moje daňová přiznání za posledních 20 let, o což jsme museli požádat finanční správu. To není tak jednoduché. Taky jsem je nedohledal. Předpokládám, že audit bude hotov příští týden a do konce týdne ho zveřejníme, do 10. března,“ uvedl v neděli Babiš pro Český rozhlas.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pokud si vyhlášení nechá až na pátek, má tak velkou šanci, že mu nebude věnována tak velká mediální pozornost. Ve stejný den totiž plánuje Zeman sdělit veřejnosti, jestli bude znovu kandidovat na prezidenta.

Zeman už dříve avizoval, že jeho blízcí spolupracovníci mu kandidaturu doporučili. Právě jim své rozhodnutí sdělí Zeman jako první, a to už ve čtvrtek. Oficiální vyhlášení pro média ale proběhne právě až 10. března. 

Babiš přitom datum zveřejnění auditu posunul už podruhé. Původně avizoval, že to bude v pátek 3. března. Poté ale v České televizi uvedl, že oznámení posouvá na následující týden, důvody pro zpoždění ale neuvedl. Nyní pro Český rozhlas upřesnil, že nemohl najít svá daňová přiznání a výsledek tak bude do konce tohoto týdne. 

Důvěryhodnost auditu?

Babiš avizoval, že audit zadá někomu z tzv. velké čtyřky (PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte). Koho ale nakonec vybral, nechtěl prozradit. Jméno společnosti je přitom důležité i kvůli otázce důvěryhodnosti auditu. Pro její zachování by bylo přinejmenším vhodné, aby audity Babiš nezadával sám.

Tzv. prestižní první čtyřka má za sebou z let 2002 až 2008 řadu pochybení, kdy se ukázalo, že auditoři nebyli kontrolory, ale v mnoha velkých případech kryli podvody svých klientů či na nich přímo spolupracovali. Právě jedna z nich – firma Ernst & Young – je momentálně auditorem Agrofertu. Tuto roli převzala po PricewaterhouseCoopers, který byl auditorem Agrofertu deset let předtím.

Na rozpory v příjmech a výdejích upozornil Týdeník Echo v polovině ledna. Vyplývá to z jeho majetkových přiznání a také z veřejných výroků pro média. Celý problém vychází z Babišova nákupu od daně osvobozených dluhopisů. Tímto trikem Babiš navíc ušetřil desítky milionů korun na daních, jak jsme psali zde a navíc tedy existuje podezření, že krátil stát na dani.

 Čtěte také: Babišovy dluhopisy prověřují elitní detektivové

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.