2 TISÍCE ZMIZELÝCH A MRTVÝCH ŽEN

Kanada řeší zmizení či vraždy až 4000 indiánek za 30 let

, NOVÉ

Témata: , , ,

Počet zmizelých či zavražděných domorodých žen, kterým se od listopadového nástupu nové vlády zabývá několik kanadských úřadů, je zřejmě daleko vyšší, než se dosud soudilo. Tvrdí to ministryně pro ženská práva Patty Hajduová, podle níž mohlo místo dosud odhadovaných 1200 žen v letech 1980 až 2012 zmizet či násilně zemřít až 4000 indiánek. Vládní úřady nedávno začaly případy prošetřovat a dotazují se příbuzných obětí, uvedla ve středu stanice BBC.

Liberální premiér Justin Trudeau učinil otázku objasnění případů zmizení a vražd kanadských domorodých žen jednou z priorit své úspěšné předvolební kampaně a vláda se nyní snaží sliby splnit. „Během těchto diskusí se ministři od zúčastněných osob dozvěděli, že podle nich je počet zmizelých a zavražděných domorodých žen vyšší než 1200,“ prohlásila ministryně pro záležitosti domorodců Carolyn Bennettová.

Podle Hajduové vychází údaj o 4000 ženách z výzkumu Asociace kanadských domorodých žen (NWAC).

BBC přinesla loni v dubnu obsáhlou reportáž líčící zmizení desítek žen z okolí Winnipegu, z nichž řada byla nalezena mrtvých v řece. Příčiny násilných činů většinou zůstaly bez objasnění a pachatelé nepotrestáni.

Jedním z prvních případů, v nichž se úřady loni daly do práce, se stala smrt patnáctileté dívky, která byla o rok dříve nalezena v řece Red River. Prokuratura v prosinci obvinila jednoho z místních mužů z vraždy druhého stupně.

Čtěte také: Kanada chystá změnu hymny. Chce do ní zahrnout i ženy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.