2 Podnikatelova pomsta

Chtěl Kovarčík nechat zabít miliardáře Janečka? Policie to prošetřuje

, NOVÉ

Témata: , ,

Policisté prověřují informace, podle kterých si měl letos zesnulý podnikatel Peter Kovarčík přibližně před dvěma lety objednat likvidaci miliardáře Karla Janečka. Zprávu přinesl v pátek deník Právo s tím, že se tak chtěl Kovarčík pravděpodobně pomstít za to, že Janečkův Nadační fond proti korupci navedl švýcarské úřady k podezřelým stamiliónům korun a jejich možné souvislosti s amnestií vyhlášenou exprezidentem Václavem Klausem.

Za Janečkovu likvidaci byl podnikatel, jenž nečekaně zesnul letos v březnu, údajně ochoten zaplatit 10 milionů korun. Kvůli těmto informacím Janeček v uplynulých dnech vypovídal na české protikorupční policii, která se měla o celé věci dozvědět od švýcarských kolegů. Na základě jejich upozornění rovněž policie prověřuje, jestli zhruba 600 miliónů korun na švýcarském účtu, ke kterému měl mít Kovarčík dispoziční právo, nepocházelo z úplatků za amnestii.

„Je pravda, že jsem k tomu byl vypovídat na policii a ty informace o plánech na mou likvidaci mám,“ řekl Právu Karel Janeček s tím, že plánovaná „investice“ deset milionů za jeho likvidaci ukazuje, že se nejednalo o pouhé tlachání.

Čtěte také: Zneužít smrt Kovarčíka s korupcí při amnestii? Vyšetřit, žádá Klaus

Zatím není jasné, proč k objednané vraždě nakonec nedošlo. Jedním z vysvětlení může být fakt, že lidé z podsvětí nemuseli věřit, že by Kovarčík nabízenou částku skutečně vyplatil. Na plánu likvidace se však podle vyšetřovatelů mohli podílet i další lidé.

Pokus o pomstu měla zapříčinit zpráva Janečkova Nadačního fondu proti korupci švýcarským úřadům. Šéf fondu Petr Soukenka v ní v červnu roku 2013 upozornil švýcarskou prokuraturu na podezřelý účet s 25 miliony eur, a to včetně dodatku, že mohlo jít o úplatky za vyhlášení prezidentské amnestie.

Čtěte také: Smrt lobbisty, který možná věděl příliš mnoho

Podle posledních informací deníku Právo tento dopis překazil Kovarčíkovi další transfer velké sumy peněz. „V roce 2013 měl informovat svou švýcarskou banku Credit Suisse o tom, že mu v blízké době přijde na jeho účet značný objem prostředků,“ řekl Právu zdroj. Podnikatel však původ těchto peněz nedokázal vysvětlit, a tak se švýcarská banka chystala všechny peníze po převodu zablokovat. Kovarčík proto celou transakci raději stopnul.

Čtěte také: Osudové uklouznutí v koupelně. Zemřel podnikatel Kovarčík

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.