‚V 8 letech začínáte, v 18 vyhráváte a ve 22 jdete do důchodu‘
Složit Rubikovu kostku za 5 sekund
Do Prahy se v létě sjede světová i česká špička ve skládání Rubikovy kostky. Praha bude hostit sedmý ročník evropského šampionátu. Soutěžit se na turnaji bude v rychlostním skládání kostky rukama, nohama i poslepu. Ti nejlepší dokáží Rubikovu kostku složit za pět sekund. Čechům to trvá okolo 12 sekund, někteří už to ale zvládnou i pod deset.
„Když se závodí poslepu, mají soutěžící 15 sekund na prohlédnutí kostky, pak se zakryjí oči a řeší se. Ti nejlepší si stihnout promyslet tahy a pak je realizovat. Je to atraktivní disciplína, která ale hodně často končí DNF – did not finished,“ uvedl deníku ECHO24.cz spoluorganizátor turnaje matematik a sběratel hlavolamů Jaroslav Flejberk, který byl jedním z prvních členů československé Mensy.
Pro závodníky je v turnaji připraveno celkem osmnáct kategorií. Skládat kostku 3x3x3 mohou oběma rukama, jednou rukou nebo nohama, a to všechno i poslepu. Kostky se pro každé kolo zamíchají pro všechny stejně podle počítačem vygenerovaného rozložení. Soutěžit mohou dále s kostkami o rozměrech od 2x2x2 až 7x7x7, ale také s dalšími příbuznými hlavolamy jako je například tzv. skewb, square 1 nebo pyraminx.
Soutěžící musí mít podle Flejberka v pořádku motorické funkce a pravidelně trénovat. „Rychlou vybavovací schopnost a úložiště na více jak stovku algoritmů a dvanáct tisíc situací nemá jen tak někdo,“ pokračoval Flejberk s tím, že pokud se člověk chce dostat na úroveň světových přeborníků, musí navíc začít brzy. „V 8 až 12 začínáte, v 18 vyhráváte a ve 22 jdete do ‚důchodu‘,“ doplnil.
Osm sekund? Dobrý průměr
Mezi světovou špičku ve speedcubinku patří podle Flejberka Holandsko a Spojené státy, pro Maďarsko je to pak kultovní záležitost. Nejlepší přeborníci dokáží kostku složit za pět sekund, pokud se to podaří do osmi sekund je to prý dobrý průměr. Čechům to trvá okolo 12 sekund, někteří už to ale zvládnou i pod deset.
Vůbec nejlepší a také nejpopulárnější speedcuber současnosti pochází z Austrálie. Téměř dvacetiletý Feliks Zemdegs začal Rubikovu kostku skládat závodně před sedmi lety. Za tu dobu pokořil mnoho světových rekordů a dosud drží ten nejdůležitější – průměr z pěti na kostce o rozměrech 3x3x3, který je 6,54 vteřiny.
Feliks Zemdegs složil na Melbourne Cube Day v roce 2010 kostku 3x3x3 poslepu za minutu a čtvrt:
Čeští zástupci se ke speedcubingu dostávají až v posledních letech. „Česko, Polsko a Slovensko jsou začínající země. Nikdo o nich prakticky před pěti lety nevěděl a dneska se derou do popředí počtem závodníků. Máme šanci být na turnaji okolo čtyřicátého místa v jednotlivcích,“ komentoval dále Flejberk. V tabulkách WCA je zaznamenáno okolo stovky českých speedcuberů.
Podle jednoho z nejlepších českých speedcuberů Matěje Mužátka ale nemusí být člověk „génius“, aby uspěl. „Chce to selský rozum a hodně experimentování při tréninku. Podle mě jsou to podobné vlastnosti, které jsou potřeba ke hře na hudební nástroj. Znám plno speedcuberů, co hrají třeba na klavír. Důležitá je tzv. svalová paměť, díky které si dlouhé sekvence pamatujeme bez toho, abychom je uměli vyjmenovat nazpaměť. Časem tahy přejdou do prstů,“ popsal deníku ECHO24.cz Mužátko.
Matěj Mužátko složil kostku 3x3x3 na Brno Open 2015 za osm sekund:
Sedmnáctiletý speedcuber trénuje v průměru půl hodiny denně. Ke skládání se dostal ještě na základní škole, když přinesla kostku do třídy jeho kamarádka. Mužátko používá metodu CFOP, tedy tzv. Fridrichovu metodu, kterou používá i světová špička. Její jednodušší verze má podle Mužátka okolo 19 algoritmů, které se člověk musí naučit nazpaměť, plná verze jich obsahuje asi 80.
Šampionát se bude konat už po sedmé, poprvé však v Česku. V minulosti ho hostila města jako Paříž, Amsterdam, Bilbao nebo dánský Roskilde. Účast se očekává okolo tří až čtyř stovek lidí a obdobný počet diváků.
Čtěte také: Lego pro dospělé! Postavíte z něj i nábytek