‚Hodím ho po vás!‘ Uprchlík hrozil úředníkům s miminkem v náručí
Vypjaté okamžiky v přístavu
Muž drží nad hlavou malé dítě a divoce s ním mává na úředníky řecké pobřežní stráže. Toto video z přístavu Pireus přinesla řecká média. Podle deníku Ekathimerini muž vyhrožoval, že dítě hodí po zasahujících příslušnících pobřežní stráže. Snažil se tak spolu s ostatními migranty protestovat proti záměru řeckých úřadů převézt je do uprchlického tábora ve vnitrozemí.
Ve videu, které incident zachycuje, je vidět muž, který nad hlavou divoce mává malým dítětem, jež drží za krk a za nohy. Deník Ekathimerini uvádí, že dítě zřejmě nebylo jeho – prý ho sebral jedné z uprchlických žen. Po několika vypjatých chvílích mu však dítě sebere jiný uprchlík, který ho následně vrátí k jeho matce.
K incidentu, který pobouřil řadu lidí na sociálních sítích, došlo v řeckém přístavu Pireus. Potyčka mezi uprchlíkem a pobřežní stráží vypukla, když se migranti dozvěděli, že je řecké úřady chtějí převézt do uprchlického tábora poblíž Athén. Migranti si totiž nepřejí zůstávat v Řecku, ale chtěli by se dostat dále do Evropy. V improvizovaném táboře v přístavu Pireus se dosud nacházelo necelých pět tisíc uprchlíků.
‚Nechceme zůstat v Řecku, chceme do Německa‘
Podobná situace panuje i na řeckém ostrově Lesbos, kde se v současné době nachází několik tisíc uprchlíků a dalších migrantů. Přistěhovalci, kteří nemají nárok na azyl, se totiž bojí, že budou vráceni do Turecka na základě dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Skupina 70 Pákistánců na Lesbu proto ve čtvrtek zahájila protestní hladovku.
Čtěte také: ‚Uprchlíci v Idomeni si mě spletli s Merkelovou. Trochu mě tím urazili‘
„Řekli nám, abychom podali žádost o azyl, a pokud nám ho neudělí, vrátí nás do Turecka. Ale my nechceme zůstat v Řecku, chceme jet do Německa,“ řekl jeden z protestujících Pákistánců AFP.
Právě Pákistánci tvořili spolu s Afghánci většinu z 202 běženců, které jako první v pondělí Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody EU s Ankarou. Poté byly přesuny pozastaveny na dva týdny kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl.
Řecko do Turecka vrací ty migranty, kteří od 20. března připluli z Turecka a nepožádali v zemi o azyl, nebo ho nedostali. Od tohoto data dorazilo do Řecka přes 6000 běženců. Za vráceného Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.
V uprchlickém centru v Morie na ostrově Lesbos je nyní drženo na 3000 běženců různých národností, přitom kapacita je asi 2000. Pákistánští uprchlíci protestují již tři dny i na řeckém ostrově Samos a požadují otevření cesty do Evropy.
Uprchlíky na Lesbu navštíví papež
Na podporu uprchlíků se však postavil papež František, který oznámil, že 16. dubna zavítá právě na řecký ostrov Lesbos, který se stal v posledním roce hlavní branou syrských uprchlíků do Evropy. Papež chce svou návštěvou upozornit na svízelnou situaci, v níž se v Řecku nachází celkem 53 000 běženců.
Papež dlouhodobě vyzývá k pomoci lidem, kteří musí opouštět své domovy kvůli konfliktům ve své zemi. Pozornost světa se k jejich problémům snaží přivést různými činy. Například na velikonoční Zelený čtvrtek odsloužil tradiční mši, jejíž součástí je obřad mytí a líbání nohou, v uprchlickém centru v Castelnuovo di Porto u Říma.