Německá média slouží zájmům vlády, tvrdí bývalý šéf ZDF
Nezávislost médií ohrožena?
Nedávné sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech vzbudily podezření o objektivitě informací, které místní média podávají svým občanům. Na toto téma se v rozhovoru pro rádio Deutschland Funk rozpovídal i bývalý ředitel bonnského studia veřejnoprávní televize ZDF Wolfgang Herles. Zejména zprávy státem kontrolovaných stanic mají podle jeho slov často tendenci přizpůsobit se převládající interpretaci vládnoucí koalice a podporovat tak veřejné projevy kancléřky Angely Merkelové.
Někdejší šéf studia ZDF přiživil spekulace o zaujatosti veřejnoprávních médií v hodinovém diskuzním pořadu s ostatními představiteli médii. Herles přiznal, že za doby jeho působení v televizi, byli někteří novináři při referování o nedávných událostech nuceni přijímat pokyny od současné vládnoucí koalice. Tento postup označil bývalý ředitel televize za totálně vyšinutý a skandální.
„Máme tu problém, a teď mluvím zejména o státních médiích, určité blízkosti k úřadující vládě. Nejen protože se komentáře často shodují s názorem vládnoucí velké koalice CDU-CSU a SPD (Křesťanskodemokratické unie a Sociálně demokratické strany Německa pozn. redakce), ale také kvůli tomu, že musíme přejímat jejich agendu,“ prohlásil Herles v pořadu.
Zejména veřejnoprávní média jsou tak často nucena předkládat veřejnosti zprávy, které přímo vyhovují vládním představitelům. Novináři při snaze informovat německé občany narazily na přímý rozpor s pokyny od německé vlády. O tématech zpráv tak zřejmě rozhodovaly pouze nejvyšší představitelé spolkové republiky.
„Některé informace mají mnohem větší důležitost, než jakou jim přisuzují naši poslanci. Ti od sebe ale pochopitelně chtějí odvrátit pozornost. I tak jsou ale některé neuskutečněné události mnohem významnější, než ty které skutečně proběhnou. Dokonce ještě významnější než gesta politiků,“ uvedl dále bývalý ředitel ZDF.
Příkazy o tématech zpráv byly médiím často sdělovány z neznámých vyšších míst, nejčastěji byly přitom sdělovány konkrétním spolehlivým novinářům. Výkonný editor veřejnoprávního média měl později tlumočit tyto pokyny dále, tak aby odvysílané reportáže „sloužily Evropě a veřejnému blahu“.
Takovéto ovlivňování zpráv se podle Herlese týká zejména zpráv o běžencích v zemi. Snaha kancléřky Angely Merkelové o jejich lepší integraci v Německu často nutí nezávislé novináře informovat pozitivně o procesu začleňování imigrantů a zamlčovat tak negativní incidenty souvisejících s touto praxí.
„Dnes nikdo nemůže vyjádřit pochybnosti týkající se žadatelů o azyl v naší zemi. Je to v podstatě vládní žurnalistika. Ta vede k tomu, že lidé nám už nadále nevěří. Je to skandální,“ uzavřel svůj projev někdejší šéf ZDF.
Fakt, že německá veřejnoprávní média často zakrývají skutečný stav věcí, se stal předmětem demonstrací krajně pravicového uskupení PEGIDA. Ta ve své frustraci dokonce současnou praxi převládajícího zpravodajství označila jako Lügenpresse, v překladu Lživé noviny.