Bitva o zákon, který nahrává velkým a posiluje Agrofert

Koho spráská 'bič na řetězce'?

Bitva o zákon, který nahrává velkým a posiluje AgrofertNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Posílit ochranu dodavatelů před často nekalými praktikami obchodních řetězců. To je podle vlády hlavní cíl novely zákona o významné tržní síle. Sněmovna ale rozhodnutí o jejím osudu už dvakrát odložila. Zákon kritizuje pravicová opozice. Vadí jí, že návrh nereguluje i chování velkých dodavatelů potravin. A že může posílit Agrofert, koncern ministra financí Andreje Babiše (ANO). Právě ten je jedním z největších dodavatelů řetězců u nás. Podle obchodníků může navíc zákon zdražit potraviny.

Poslanci novelu řešili už dvakrát – poprvé koncem dubna a podruhé v pátek. Ani po dlouhých debatách ale nedokázali dojít k hlasování. Zatímco podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) úprava přinese zkvalitnění podnikatelského prostředí v České republice, pravicová opozice je přesvědčená, že novela nemá koncepci a podléhá lobbistickému tlaku dodavatelů.

„Chci upozornit, že novela má navíc diskriminační charakter, protože se vztahuje pouze na obchodníky. Je ale zřejmé, že také mnozí dodavatelé mají významnou tržní sílu. A tady samozřejmě směřuji k dominantnímu postavení společnosti Agrofert vlastněnou ministrem financí Andrejem Babišem,“ řekl při páteční diskuzi například poslanec TOP 09 Michal Kučera.

Jeho stranický kolega Herbert Pavera upozornil na to, že většina ustanovení je už součástí zákona o ochranně hospodářské soutěže a není proto potřeba vydávat nový zákon, který navíc nijak neřeší situaci menších dodavatelů a chrání spíše ty velké: „Ptám se, zda je nutné chránit tyto dominantní dodavatele řetězců před silou velkých obchodních řetězců, když malé farmáře před silou velkých firem, jako je Agrofert, nechráníme. Mám velké pochybnosti o tom, že by zákon o významné tržní síle dokázal nějak pomoci českým a moravským zemědělcům.“

Přísnější regulace obchodních řetězců může podle kritiků nejen zdražit cenu potravin, jak opakovaně uvádí například Svaz obchodu a cestovního ruchu, ale především hrozí, že negativně dopadne právě na menší a střední výrobce potravin.

Čtěte také: Koho spráská ‚bič na řetězce‘? Menší české výrobce potravin

S podobnými výhradami v pátek přišel také bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Ten byl v minulém volebním období u toho, když poslanci diskutovali, zda nějak vstupovat do vztahu mezi výrobcem, dodavatelem a prodejcem potravin.

„A téměř vždy jsme narazili na jednu jedinou věc – vždy se to dá obejít, ale vždy je to na úkor toho malého nebo středního. Snaha učinit z řetězců ty největší lumpy a zločince povede k tomu, že buď náš trh opustí, což si možná někdo přeje, protože chce jít na jejich místo – koneckonců to tady kolega Kučera naznačil, a nebo se prostě hledá jiný způsob, jak dostat úředníka nebo politika, aby zasahoval do těchto vztahů, které jsou výhradně soukromé,“ upozornil Bendl.

Sněmovna nakonec rozhodnutí o zákonu odložila na středu. To by mohl (na rozdíl od pátku) dorazit i Andrej Babiš. Pravicová opozice, která zatím trvá na zamítnutí či alespoň přepracování novely, by jistě uvítala jeho vysvětlení, zda zákon nahrává Agrofertu, či nikoliv.

Čtěte také: Potraviny zdraží. Sněmovna zasahuje proti řetězcům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články