1 Chyby policie?

‚Policejní zásah? Problém je spíše střet ministrů, oslabují policii‘

ROZHOVOR

Témata: , ,

Největší problém po demonstracích z 6. února je, že se dva představitelé vlády nedokáží shodnou na tom, zda policisté pochybili, či nikoli, řekl v rozhovoru deníku ECHO24.cz místopředseda ODS Martin Kupka. Podle něho to hází negativní světlo nejenom na vládu, ale i na policii, jejíž pozici ministři svým střetem oslabují.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) policie během demonstrací 6. února neselhala. S tím nesouhlasí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), v pondělí zopakoval, že podle něho zásah nebyl „bezproblémový“. Jak to hodnotíte vy?

Podle mého soudu se nejednalo o fatální selhání policie, konzultoval jsem to i s odborníky. Krátce po zásahu jsem se zdržel hodnocení, protože nikdo neměl dostatek informací. Ostatně neměl je ani ministr Pelikán.

Závažný problém je ze strany vlády spíše její rozporuplné vyjadřování. Na jedné straně ministr Chovanec zákrok policie hájí, na straně druhé ho ministr Pelikán kritizuje.

Jaký to může mít dopad?

Vrhá to negativní světlo nejen na vládu, ale oslabuje to také policii. Otvírá to otázku, zda je vláda schopná zajistit bezpečí lidí. Oslabuje to její pozici na veřejnosti. Dva představitele vlády se veřejnou přou v hodnocení práce policie. Tohle by si měli vyřešit spolu za zavřenými dveřmi.

Proč si myslíte, že se dohadují před zraky médií a veřejnosti? Mohou za tím být mocenské cíle?

Mohl bych jen spekulovat o tom, zda je zatím pouze názor ministra Pelikána nebo i nějaký skrytý zájem Andreje Babiše.

Na základě zveřejněného videa ze zásahu v Thunovské ulici na Malé straně se spekulovalo, že se jednalo o policejní provokaci…

Na video jsem se dnes (pondělí – pozn. red.) znovu díval. Ten člověk, muž v hnědé bundě, svým chováním nepřispíval ke zvyšování napětí, spíše se střetu snažil bránit.

Policie ohledně kriminalisty v hnědé bundě dlouho mlžila, stejně jako ohledně přítomnosti dalších policistů v civilu. Bylo primárním motivem ochránit své lidi?

Držet své lidi v tajnosti je v těchto případech nezbytné. Nakolik je to nutné, jsme viděli v případě zpravodajských služeb u Libanonu, kdy informace vypuštěné na veřejnost měly zůstat v diskrétní poloze. Zda daná informace může ohrozit budoucí počínání policie, by měl ale jasně říct ministr Chovanec a ten to neudělal.

Policie ještě nedokázala prošetřit incident kolem přenosového vozu Českého rozhlasu, útok na Kliniku, ani nevyslechla maskované útočníky. Není postup zdlouhavý?

Od demonstrací 6. února uběhly dva týdny. Dnes ministerstvo zveřejnilo stručné závěry prošetření. To není neúměrně dlouhá doba. Ministr vnitra přímo řekl, že k zásadnímu pochybení policie nedošlo. Očekávám, že bude brzy k dispozici i podrobná zpráva o celém šetření, která odpoví na další otázky.

Čtěte také: Pelikán: Zásah nebyl bezproblémový, policie nenaplnila svou roli

Chovanec: Video s útočníky vzniklo na proruských webech

Policie přiznala: muž v hnědé bundě byl náš člověk

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.