1 Sobotka ani Bělobrádek nesouhlasí

‚Nemůžeme přijmout nikoho.‘ Babišův výrok rozhádal koalici

, NOVÉ

Témata: , , ,

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se pustili do ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zkritizovali ho za jeho výroky o uprchlících, kdy prohlásil, že Česká republika nemůže přijmout žádné uprchlíky z Blízkého východu. Dle Sobotky Česko nepřestane poskytovat pomoc těm, co utíkají před válkou, Bělobrádek zase Babiše obvinil z předvolebního populismu, řekli oba představitelé vlády pro Právo.

Andrej Babiš se v rozhovoru pro sobotní Právo opět nebál ostře vyjádřit na otázku přijímání uprchlíků. Podle něj ČR nemusí v současnosti přijmout žádného migranta, protože existují přednější problémy. „Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky,“ řekl Babiš rozhovoru.

„Naše země podle svých možností a kapacit poskytovala, poskytuje a bude poskytovat azyl těm, kdo utíkají před válkou a pronásledováním a požádají nás o pomoc,“ řekl Právu v neděli Sobotka v reakci na Babišovy výroky. Sobotka se k situaci vrátil i v Partii televize Prima, kde řekl, že chce uprchlickou krizi řešit otevřeně nesvázán politickou korektností. Podle premiéra je nicméně důležité situaci nepodceňovat jak v oblasti kontrol, tak následné integraci azylantů.

Stejného názoru byl i vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. „Obávám se, že ze strany mého vládního kolegy nejenže nejde pouze jen o čistý předvolební populismus povzbuzený i volbami v Polsku,“ uvedl Bělobrádek pro Právo. „Považuji za naprostý přešlap sdělovat veřejnosti od prvního místopředsedy vlády, že nemáme dodržovat národní i mezinárodní právo. Že máme porušovat Ženevské konvence a páchat tím zločiny proti lidskosti. To se v civilizované zemi opravdu nestává.“

„Tvářili se, že to neslyší, že slovo detence je snad nějaký sprostý výraz, kritizovali nás za to, že uprchlíky číslujeme,“ řekl v Partii Sobotka. „My ale potřebujeme nástroje na zvládnutí obrovské migrační vlny. Dokud nebudou politici a demokratické síly jasně o problémech mluvit, tak to budou řešit extremisté.“

Bělobrádek dále připomenul, že uprchlík neboli jedinec, kterému doma hrozí smrt nebo pronásledování a který požádá ČR o azyl, ho také dostane. Podle předsedy lidovců si Andrej Babiš vzhledem k této definici plete pojmy ekonomický migrant a uprchlík. Premiér Bohuslav Sobotka se opřel i do Miloše Zemana, prezident podle něj zbytečně straší lidi tím, že varuje před možnou hrozbou teroristického útoku u nás.

Čtěte také: Klaus šikuje proti uprchlíkům. Sobotka se s ním odmítl sejít

Uprchlíci? Nepřijmeme ani jednoho, prohlásil Babiš

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.