Čínský chirurg: Vězňům jsem musel zaživa odebrat orgány

TŘI MILIONY ZA NOVÁ JÁTRA

Čínský chirurg: Vězňům jsem musel zaživa odebrat orgányNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Není žádným tajemstvím, že Čína prodává bohatým lidem z celého světa orgány politických vězňů. Na trhu s orgány jsou oblíbené zejména játra, ledviny, srdce, ale i oční rohovky. Šťastnější vězni o svoje orgány přijdou až po smrti, těm méně šťastným je chirurgové vyoperují zaživa.

Nová zjištění o tom, jak probíhá obchod s lidskými orgány v komunistické Číně, vynáší na světlo dokumentární film Hard to Believe. Dokument, jehož název by se dal přeložit jako „Stěží uvěřitelné“, vznikl na základě svědeckých výpovědí stoupenců náboženského učení Fa-lun-kung. Stoupenci tohoto učení v komunistické zemi čelí tvrdým represím a často se stávají oběťmi obchodu s orgány.

Asi nejvíce šokující je výpověď doktora Envera Tohtiho, jemuž se z Číny podařilo uprchnout na Západ a nyní se podle serveru Mail Online živí jako taxikář v Londýně. Doktor Tohti, který působil jako chirurg v muslimské provincii Sin-ťiang si vzpomíná na incident z devadesátých let, kdy musel přijít na popraviště.

Na zemi viděl ležet postřeleného stoupence učení Fa-lun-kung. Jeho zranění prý nebyla smrtelná a Tohti uvádí, že kdyby měl možnost, dokázal by zraněného muže zachránit. Nadřízení mu ovšem sdělili, ať z těla postřeleného muže vyjme orgány, bez ohledu na to, jestli žije nebo ne. Vzápětí otřesenému chirurgovi řekli, ať si dobře zapamatuje, že „dneska se nic nestalo“.

Autoři dokumentu, mezi nimiž je i David Kilgour – bývalý kanadský politik a lidskoprávní aktivista – potom uvádějí, že komunistické úřady dosud povraždily až 40 000 stoupenců učení Fa-lun-kung právě kvůli jejich orgánům. Odsouzenci prý před smrtí musí podstoupit fyzické vyšetření, které má určit, jestli jsou jejich orgány zdravé a vhodné k transplantaci.

Jedná se o miliardový byznys

I když se některé vyoperované orgány nakonec ukážou jako nevhodné k transplantaci, stále se podle tvůrců jedná o miliardový byznys. Už podle dřívějších zpráv si nemocnice účtují 30 000 dolarů (přibližně 730 tisíc kč) za oční rohovku, 62 000 dolarů (zhruba milion a půl korun) za ledvinu a 130 000 dolarů (více než 3 miliony korun) za játra nebo srdce.

Samotná Čína však tato obvinění dlouhodobě popírá. Komunistické úřady sice přiznávají, že v zemi se s orgány obchoduje, popírají ale, že pocházejí z těl stoupenců učení Fa-lun-kung – podle nich pochází z těl popravených vězňů.

Britský server Mail Online však upozorňuje, že čínská argumentace úplně nesedí. Říše středu je totiž druhá na světě v počtu transplantací, v celé zemi se ale na seznam dobrovolných dárců zapsalo jen 37 lidí. Podle serveru přitom není možné přistoupit ani na verzi o odsouzených vězních – Čína sama potvrzuje, že v zemi každoročně proběhne 10 000 transplantací, počet poprav se však podle lidskoprávních aktivistů pohybuje nanejvýš kolem čísla 2400.

Dokument Hard to Believe bude mít ve Spojených státech premiéru tento týden. Čas odvysílání přitom není náhodný – autoři ho chtějí veřejnosti představit v návaznosti na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Kladou si za cíl vyburcovat západní veřejnost k tomu, aby se začala zajímat o pohnuté osudy stoupenců učení Fa-lun-kung.

Učení Fa-lun-kung vzniklo v roce 1992, kdy ho zveřejnil pan Li Chung-č‘. Později se rozvinulo v hnutí, přičemž někteří ho nazývají hnutím duchovním. Zakladatel praxe ho popisuje jako „pokročilou kultivační metodu školy buddhismu“. Součástí praxe jsou fyzická, meditativní cvičení. Učení, které obsahuje prvky buddhismu a taoismu čínský režim označuje za „zlou sektu“ a jeho stoupence dlouhodobě perzekvuje.

Čtěte také: V Číně zabíjejí lidi kvůli orgánům jako humry, tvrdí exministr

Premiér Kosova může stanout před tribunálem za zločiny i obchod s orgány

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články