H&M a Next přiznaly, že zaměstnávají děti syrských uprchlíků
Dětská práce v Turecku
Dvě západní oděvní společnosti – švédská H&M a britská Next – zjistily, že v jejich továrnách v Turecku pracují děti syrských uprchlíků. Informoval o tom britský list The Independent.
V Turecku žije na 2,5 milionu syrských uprchlíků a Evropská unie Ankaře přislíbila masivní finanční pomoc na zlepšení životních podmínek, což má Syřany udržet v Turecku a zabránit jejich přesunům do Evropy.
Ankara až nyní rozhodla, že bude uprchlíkům vydávat pracovní povolení. V Turecku podle britského tisku pracují stovky tisíc dospělých Syřanů za mzdy, které nedosahují ani 1300 tureckých lir (11.000 korun), což je v Turecku měsíční minimum.
Děti v Turecku pracují v zemědělství i v továrnách, čímž Turecko porušuje mezinárodní zákon zakazující zaměstnávat děti mladší 12 let. Centrum pro podnikání a liská práva, které monitoruje etiku v podnicích, v prosinci vyzvalo 28 značkových výrobců, aby prověřili podmínky panující u jejich dodavatelů v Turecku.
Pravděpodobně i v dalších společnostech
Pouze značky H&M a Next přiznaly, že zjistily, že pro ně pracují také děti. Oznámily, že se budou snažit pomoci jejich rodinám a přimět je, aby děti posílaly do škol.
Značky Primark a C&A zjistily, že v Turecku jsou v jejich dílnách zaměstnaní dospělí Syřané, Adidas, Burberry, Nike a Puma nenašli ve svých továrnách žádné syrské uprchlíky pracující bez povolení. Další firmy nereagovaly nebo se otázce týkající se syrských uprchlíků vyhnuly.
Turecko patří vedle Číny, Kambodže a Bangladéše k největším výrobcům oděvů.