Předsedkyně ERÚ nyní nechce měnit tarify za odběr elektřiny
Nutná bude notifikace
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nedoporučuje zásadní změny tarifů elektřiny do doby, než 30 procent odběratelů s nízkým napětím nebude mít vlastní zdroj. Zatím ho má jen půl procenta takových odběratelů. ERÚ navíc vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci.
Nová tarifní struktura měla podle původních představ platit od příštího roku, už v březnu Vitásková uvedla, že její spuštění by se mělo odložit o dva roky. K zavedení nového systému tarifů Vitásková uvedla také další dvě podmínky. Nezaváděla by ho předtím, než s ním budou zkušenosti z dvou třetin zemí EU a než budou v Česku zavedeny takzvané chytré sítě, které umožňují optimalizovat využívání energie.
Původně navržená tarifní struktura zohledňovala velikost jističe. ERÚ ale už v dubnu navrhl, aby se plánované nové tarify podle velikosti jističe nepočítaly, protože by to přeneslo náklady zejména na malé odběratele. „Pokud by nová tarifní struktura byla zavedena bez dalších úprav, došlo by k podstatné redistribuci nákladů směrem k běžným domácnostem, hrozila by energetická chudoba,“ uvedla dnes Vitásková, která bude letos na podzim v Ostravě kandidovat do Senátu jako nestraník za hnutí Úsvit – Národní koalice.
Vitásková se dnes k tarifům vyjádřila poté, co jejich plánované změny ERÚ prezentoval lidem na 32 besedách a shromáždil k chystanému systému víc než 16.000 podnětů. Původní návrh tarifních změn navázaný na velikost jističe, který předložil ERÚ, odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo průmyslu a obchodu už dříve uvedlo, že s novou podobou tarifů není důvod spěchat a měla by být sociálně únosná.
Plánované změny tarifní struktury se týkají výhradně tzv. regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv.
Obnovitelné zdroje
Vitásková se na tiskové konferenci vyjádřila také na téma obnovitelných zdrojů. Další rozhodnutí týkající se jejich cen plánuje úřad vydat do konce září. ERÚ odmítal rozhodnutí řadu měsíců vydat i loni, nakonec tak učinil až po nařízení vlády v závěru roku.
Za letošek byla podpora celkem 45 miliard korun z veřejných financí, s platnou notifikací jsou přitom rozdělovány pouze tři miliardy korun, uvedla Vitásková. Zbývajících 42 miliard se vyplácí nezákonně, dodala. K dnešnímu dni nezákonná podpora podle ní může činit 30 miliard korun.
Náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská v úterý uvedla, že podle informací ministerstva z Evropské komise by notifikační rozhodnutí pro zdroje uvedené do provozu od 1. ledna 2016 měla být vydána nejpozději do konce srpna a notifikační rozhodnutí pro tzv. staré OZE pak nejpozději do konce září.