Kroměřížská výzva: Prohlášení k Číně je svévolný krok, odporuje Ústavě

DOZVUKY SPORNÉHO 'PROHLÁŠENÍ ČTYŘ'

Kroměřížská výzva: Prohlášení k Číně je svévolný krok, odporuje ÚstavěNOVÉ
Tibetský vůdce Dalajlama. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Občanská iniciativa Kroměřížská výzva požaduje mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu kvůli prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně vydaném po setkání některých politiků s dalajlamou. Podle iniciativy je prohlášení svévolný zahraničně politický krok, který odporuje preambuli Ústavy České republiky.

Vrcholní představitelé orgánů státní moci podepsali prohlášení bez pověření těchto orgánů, upozorňují signatáři Kroměřížské výzvy. Otevřený dopis, v němž požadují vyšetření postupu ústavních činitelů během návštěvy dalajlámy, odeslali předsedům všech poslaneckých klubů obou komor Parlamentu ČR. Deník Echo24.cz má dopis k dispozici.

„Vyzýváme poslance a senátory, aby uvedené ústavní činitele pohnali k odpovědnosti a dali jim jasně najevo, že se mají chovat jako představitelé suverénního demokratického státu, založeného na respektu k lidským právům, a že mají postupovat v souladu s ústavně zakotvenou orientací zahraniční politiky na spolupráci s evropskými a světovými demokraciemi,“ stojí v dopise.

Zákonodárce Kroměřížská výzva zároveň žádá, aby iniciovali důkladné vyšetření veřejně proneseného podezření, že příklon ČR k politickým zájmům Číny je údajně motivován snahou opatřit finanční zdroje některým politickým subjektům a ústavním činitelům pro blížící se parlamentní a prezidentské volby.

Prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí, podepsali prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vydali ho v úterý večer poté, co se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Prohlášení vyvolalo značnou pozornost i kritiku.

Hlavní cíl iniciativy Kroměřížská výzva je vyvolat a vést celospolečenskou veřejnou debatu o úřadu prezidenta a hodnotách, které by měl ztělesňovat. „Chceme jen slušného prezidenta, který bude skutečně oddán hodnotám zakotveným v Ústavě včetně Listiny základních práv a svobod,“ uvedl signatář výzvy Jan Kalvoda.

Čtěte také: „Prohlášení čtyř“ o vztazích s Čínou vzniklo u Zaorálka

Čína si stěžovala na Hradě, pak ústavní činitelé vydali prohlášení

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články