ČNB dál oslabuje korunu. Posunula konec režimu intervencí o půl roku

ČNB O KORUNĚ

ČNB dál oslabuje korunu. Posunula konec režimu intervencí o půl rokuAKTUALIZUJEME
Pražská budova České národní banky Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Jklamo
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Bankovní rada České národní banky se shodla, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016. Vyplývá to z prezentace guvernéra ČNB Miroslava Singera pro dnešní tiskovou konferenci po jednání bankovní rady. Dosud centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku.

Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem bankovní rada oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 Kč/EUR“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

„Ačkoli to vypadá na první pohled monotónně, důležité je to, že ČNB nepolevuje ze své politiky intervencí. Ty se velmi pravděpodobně budou protahovat,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Výhled na příští rok z pohledu cen totiž podle něj není zcela optimistický. „I když poleví tlak na pokles cen ze strany pohonných hmot, tak aktuální vývoj na poli cen elektřiny ukazuje, že vzniká nový deflační tlak,“ dodal.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Během letních měsíců se ovšem koruna dostala k hranici 27 Kč/EUR. Centrální banka proto intervenovala na devizovém trhu podle dostupných údajů proti posilující koruně letos v červenci i v srpnu. V červenci koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun, v srpnu to bylo za zhruba 100 miliard korun. V červenci zasáhla ČNB poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, tehdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Celkově tak od listopadu 2013 do konce srpna ČNBintervenovala za zhruba 330 miliard korun. Údaje o možných intervencích v září zveřejní ČNB v pátek.

Čtěte také: Singer: Je tu spousta lidí, kteří chtějí o ekonomice jen kecat

ČNB dál oslabuje korunu, pokračuje v režimu intervencí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články