Poslední boj o EET: Račun z Balkánu a levnější pivo
Pokladny za pivo
Zřejmě jen poslední hodiny jednání zbývají do okamžiku, kdy koaliční poslanci protlačí ve sněmovně kontroverzní návrh ministra financí na zavedení elektronické evidence tržeb. Andrej Babiš (ANO) z online pokladen udělal vlajkovou loď svého resortu a neváhal s ní spojit svou politickou budoucnost. S propagací projektu mu dokonce přijel pomoci jeho chorvatský protějšek Boris Lalovac. Po všech zdrženích, neshodách v koalici i zdržovací taktice pravicové opozice se teď zdá, že Babiš ve středu konečně uspěje. Navzdory porušení jednacího řádu.
Není jiná vládní priorita, o níž by se mluvilo alespoň z poloviny jako o zavádění elektronické evidence tržeb. S opatřením počítala rodící se koalice již ve své smlouvě z konce roku 2013. Za další dva roky se z návrhu stalo politikum, které nejen že ukazuje na snahu vlády zavádět všemožné registry a evidence, ale které i do budoucna zůstane symbolem společného vládnutí ČSSD, lidovců a hnutí ANO.
Vláda Babišův návrh evidence schválila loni v červu. Tou dobou už za sebou projekt měl několik odsunutí, opakovaně se o něm diskutovalo na koaličních radách a bylo stále jasnější, že se proti němu strhne značný odpor ve sněmovně. I proto Babiš na podporu pokladen rozjel mohutnou kampaň, jejíž hvězdou byl například chorvatský ministr financí Boris Lalovac. Právě v této zemi se totiž Babiš s EET inspiroval.
Vajca a računy
Babišův protějšek nicméně ministrovi financí zrovna dvakrát nepomohl. V naplněném pražském Kongresovém centru se totiž rozpovídal třeba o tom, jak jednoduše a rychle lze díky evidenci živnostníky kontrolovat a že stát vidí nejen hotovost na účtu a finanční toky, ale i to, zda si daný živnostník nakoupil nemovitosti nebo vozidla. A jen tak podpořil obavy, které v Česku ze zavádění evidence panovaly.
„Finanční správa dokonce neváhala nechat zavřít jednu elitou oblíbenou luxusní restauraci den předtím, než se tam konal večírek, na který měl dorazit premiér i guvernér národní banky,“ citovaly tehdy Lalovaca Hospodářské noviny, když vyprávěl o restauracích, jejichž majitelé mají miliony kun na účtech, ale v elektronické evidenci tržeb neevidují žádné tržby.
Čtěte také: Babiš: Neumím si představit, že online pokladny neprosadíme
V kampani na podporu online pokladen se tak musel činit především sám Babiš. Točil videa a sociální sítě plnil fotografiemi s popisky, že EET podporuje například personál gyrosu na pražském Můstku. Neváhal dokonce vyrazit do Chorvatska a z místních trhovců mámit računy (účtenky) za vejce a další potraviny.
V Poslanecké sněmovně byla situace o poznání horší než na internetu. Pravicová opozice si totiž evidenci vybrala jako svůj hlavní cíl a prohlásila, že se ji pokusí zablokovat až do konce volebního období.
‚Balkánský supertunel‘
Odhodlání ODS a TOP 09 blokovat zákon bylo zřejmé a kromě desítek hodin diskuzí tak poslanci sledovali například i absurdní scénky, kdy si Andrej Babiš nosil do sněmovny obří makety účtenek nebo plastové pokladničky. Z kritiků byl nejvíce slyšet současný šéf TOP 09 a Babišův předchůdce na ministerstvu financí Miroslav Kalousek, který návrh označil mimo jiné za obří balkánský „supertunel“.
Největší daňové podvody, proti kterým chce ministr bojovat evidencí tržeb, podle Kalouska nevznikají mezi živnostníky a malými podnikateli, ale pocházejí naopak od největších společností. V té souvislosti zmínil pardubickou Synthesii, která spadá pod Agrofert. „S takovou platební morálkou jděte do karusele,“ vzkázal ministrovi financí.
Hlavní střet o evidenci pak přišel v prosinci a trvá dodnes. Poslanci ve třetím čtení diskutovali už více než třicet hodin a zdá se, že je ve středu čeká posledních 120 minut, než koalice debatu přeruší a nechá o zákonu hlasovat. V tom případě podá pravicová opozice stížnost k Ústavnímu soudu, jinak ale přijetí evidence zřejmě zamezit nedokáže.
Čtěte také: ‚Za lidské tragédie živnostníků kvůli EET bude odpovědná celá koalice‘
Pro koalici je únorový termín přijetí evidence ideální. Po schválení zákona, které by po projednání Senátem a podpisu prezidentem mohlo přijít někdy v březnu, totiž vláda počítá ještě se sedmi měsíci na přípravu celého systému. Online pokladny by tak začaly v Česku fungovat od listopadu. Tedy až po krajských volbách a ještě dlouho před volbami sněmovními v roce 2017.
I od některých poslanců ODS a TOP 09 už navíc v kuloárech zaznívá, že opozice brání přijetí EET možná příliš dlouho a že na tom brzy může začít tratit politické body.
Ve sněmovně přitom neleží pouze elektronická evidence tržeb. Registrů, které chce vláda zavádět, je mnohem více. A opozice by se proto ráda začala soustředit i na další témata – třeba majetková přiznání či centrální evidenci účtů, kterou minulý týden schválila vláda.
EET a levnější pivo?
Elektronická evidence tržeb má podle vlády omezit šedou ekonomiku, zamezit daňovým únikům a narovnat podmínky mezi podnikateli platícími daně a těmi, kteří je neplatí. Podle odhadů ministra financí by do státní pokladny měla přinést až 18 miliard korun nočně, což ale zpochybňuje opozice. Ta upozorňuje, že v Chorvatsku se po spuštění evidence nic takového nestalo.
Podle ODS a TOP 09 online pokladny znevýhodní drobné živnostníky, kterým v mnoha případech bude hrozit konec podnikání.
Principem plánované evidence tržeb je neustálé propojení obchodníka se servery daňové správy, každá vydaná účtenka má být ihned registrována. Až na výjimky má vše fungovat online, tedy v reálném čase. Jako první by měly začít EET používat ubytovací a stravovací služby, o tři měsíce později by měl tržby evidovat i velkoobchod a maloobchod. O dalším rozšíření projektu by poté rozhodla vláda. Jako poslední by se do EET měli zapojit řemeslníci. To už ale má být po volbách a za další vlády.
Podnikatelé, kteří se budou muset do EET zapojit, budou moci využít jednorázovou slevu až pět tisíc korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. Pro stravovací služby s výjimkou podávání alkoholických nápojů bude nově platit sazba DPH ve výši 15 procent (nyní je 21). Před několika týdny Babiš dokonce přišel s návrhem na snížení DPH u točeného piva na deset procent. Na tom se ale zatím nedohodl s koalicí.