Česká expertka na šaríu vede tribunál. Ten soudí mladou reportérku
Mezinárodní proces
Je to případ, který může omezit svobodu tisku. Na lavici obžalovaných v něm figuruje televizní stanice a její reportérka, předmětem sporu je investigativní reportáž. Reportáž o svědcích atentátu na někdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího, kterého před deseti lety zabila bomba. Případ je před soudem, na jehož výlohách se podílí i Česká republika a Češka mu teď i předsedá.
Libanonský expremiér Rafík Harírí zemřel násilnou smrtí 14. února 2005 v metropoli Bejrút. Výbuch bomby nastražené v automobilu zasáhl tehdy kolonu devíti vozů, ve které byl i Harírí. Zemřelo 22 lidí, více než 100 dalších bylo zraněno. Za útok namířený proti kritikům vojenské přítomnosti Sýrie v Libanonu nebyl dodnes nikdo potrestán.
Objasnit vraždu, najít její viníky a vyměřit jim trest má Zvláštní tribunál pro Libanon. Vznikl v roce 2009 v nizozemském Haagu a na jeho financování se kromě Libanonu podílejí i státy Evropské unie a USA. Mezi nimi i Česká republika, jejíž příspěvek je 10 tisíc dolarů ročně. Roční rozpočet tribunálu je v přepočtu více než jeden a půl miliardy korun.
„Neukázali jsme tváře svědků. Neřekli jsme jejich jména. Řekli jsme ale tribunálu, ať se stará, že tu má únik informací,“ přiblížila reportérka.
Letos 16. dubna – deset let od Harírího smrti a šest let po zřízení tribunálu – začíná v Haagu jedno ze soudních stání. O vině a trestu nebudou soudci ale rozhodovat u těch, kdo vraždili. Na lavici obžalovaných je 32letá televizní reportérka Karma Khayat a spolu s ní i televize, pro kterou pracuje. Jde o kanál Al-Jadeed, místní nezávislou stanici, která tvrdí, že je prostá náboženských a politických vlivů.
Podívejte se: Životopis Karmy Khayat
Provinění? Televize v roce 2012 odvysílala pětidílnou reportáž Svědci tribunálu, která měla ukázat na závažná pochybení tribunálu u ochrany svědků. Anonym poslal televizi osobní údaje zhruba 30 lidí, reportéři je navštívili a ověřili si, že jde skutečně o svědky tribunálu. Že jde o lidi, kteří by měli pomoci usvědčit viníky a kvůli vlastnímu bezpečí mají zůstat v anonymitě. Přesto o nich natočili reportáž.
Tribunál tvrdí, že základem obvinění Karmy Khayat a stanice Al-Jadeed je ohrožení jeho schopnosti dovést kauzu do konce nestranně a bez vnějších zásahů.
„Neukázali jsme tváře svědků. Neřekli jsme jejich jména. Řekli jsme ale tribunálu, ať se stará, že tu má únik informací,“ přiblížila Khayat v rozhovoru pro server EUReporter. I tak jí nyní hrozí sedmileté vězení, pokuta 100 tisíc eur (zhruba 2 750 000 korun), případně obojí. A stejná pokuta hrozí i televizi Al-Jadeed. Obviněny jsou z toho, že vědomě a cíleně zasahovaly do práce soudu.
Tribunál tvrdí, že základem obvinění Karmy Khayat a stanice Al-Jadeed je ohrožení jeho schopnosti dovést kauzu do konce nestranně a bez vnějších zásahů. Veřejnost včetně samotných svědků může totiž po zveřejnění údajů o svědcích ztratit důvěru, že je tribunál umí ochránit.
Khayat tvrdí, že pokud bude televize Al-Jadeed v případu skutečně odsouzena, bude mít rozsudek vážné dopady na svobodu tisku. A že větší pozornost by měli soudci věnovat tomu, jak se od nich dostávají informace ven. „Věříme ve svobodu tisku, věříme v investigativní žurnalistiku, boj s korupcí a ve sdělování pravdy tak, jak je,“ uvedla. Tribunál takový výklad odmítá a brání se i tomu, že by ochranu informací zanedbal.
Tribunál vede česká specialistka na právo šaría
Celá kauza má personální přesah do České republiky. Předsedkyní Zvláštního tribunálu pro Libanon je totiž nově soudkyně Ivana Hrdličková, která je ve funkci od 1. března na následujících 18 měsíců. U tribunálu složeného z libanonských a zahraničních soudců je od listopadu 2012. Soudcovskou kariéru zahájila v roce 1990, má doktorát z Karlovy univerzity, ovládá arabštinu a specializuje se na právo šaría. Právě ona rozhodla, že v případu může být souzená celá televize. A že řízení, které jiný soudce – Ital Nicola Lettieri – před tribunálem původně zamítl, nyní pokračuje.