Nová hrozba pro izraelskou armádu: Pokémoni
VOJÁCI NESMÍ CHYTAT POKÉMONY
Izraelská armáda varovala vojáky před novou hrozbou: populární hrou Pokémon GO. Armáda uvedla, že svým jednotkám z bezpečnostních důvodů zakázala hrát hru na izraelských vojenských základnách. V nařízení vojáky varovala, že hra aktivuje kameru a GPS polohu v telefonu, což by mohlo vést k úniku citlivých informací, jako je umístění základny či její fotografie, uvedla agentura AP.
Armáda má rovněž obavy, že by si vojáci mohli stáhnout falešnou aplikaci, která Pokémon GO napodobuje, a nepovolané osoby by se mohly dostat k informacím z telefonů příslušníků armády. Hra Pokémon GO se odehrává ve virtuálním světě, ale prostřednictvím mobilních telefonů navádí hráče na reálná místa, kde sbírají kultovní animované postavičky.
Podívejte se: OBRAZEM: Připravené k boji. Izraelské vojačky se chlubí na sítích
Před hrozbami, které s hrou souvisejí, varovaly Izraelce i nejrůznější organizace. Sdružení pro boj s rakovinou varovala hráče, aby nechodili ven lovit pokémony uprostřed dne a vyhýbali se nadměrnému slunečnímu záření. Organizace rovněž nabízí další tipy, jak se chránit před slunečními paprsky. „V samotné hře mají někteří z lovců pokémonů neustále kšiltovku,“ uvedlo sdružení na svých stránkách. „Ve skutečném světě se také ujistěte, než půjdete ven, že máte čepici,“ dodala.
Popularity hry využila i pojišťovna AIG v Izraeli, která nabízí osobní úrazové pojištění, které pokrývá nehody způsobené při chytání pokémonů. Podle zástupce pojišťovny již AIG obdržela v souvislosti s tímto novým pojištěním desítky žádostí.
Izraelská záchranná služba informovala o případech, kdy hráči Pokémon GO utrpěli při hraní hry středně těžká zranění. Minulý týden se patnáctiletá dívka zranila na hlavě, když spadla při lovení pokémonů z kola. Pětatřicetiletý hráč pak narazil do skleněných dveří a záchranáři museli zastavovat intenzivní krvácení na jeho dolních končetinách. „Hra zjevně není tak přátelská, jak jsme si mysleli,“ uvedli záchranáři na svých stránkách.
Pro Palestince je hrát hru velmi frustrující záležitostí, protože na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy nefunguje vysokorychlostní internet. Podle mírových dohod kontroluje veškeré sítě v této oblasti Izrael, který teprve nedávno oznámil, že umožní vysokorychlostní internet v Pásmu Gazy. Zatím k tomu ale nedošlo.
Palestinský trh patří mezi několik málo trhů na světě, kde stále ještě používají starou 2G síť.
Jedním z prvních Palestinců, který si hru stáhnul, byl šestadvacetiletý animátor Naím. Říká, že se mu podařilo chytit tři pokémony poté, co si nainstalovat 2G síť od jediného poskytovatele mobilních služeb v Pásmu Gazy. „Přestal jsem hrát, protože je to pro mě velmi drahé,“ uvedl. Narazil rovněž i na druhou překážku: čtvrtý pokémon, kterého chtěl chytit, se nacházel v prostorách Palestinské legislativní rady, což je uzavřená vládní budova palestinského radikálního hnutí Hamas, které Pásmo Gazy kontroluje.