1 BOJÍ SE RUSKA

Pobaltští ministři obrany žádají USA o „robustní“ ochranu

, NOVÉ

Témata: , ,

Ministři obrany pobaltských států ve středu na schůzce v Tallinnu znovu apelovali na Spojené státy, aby se dál „robustně“ angažovaly v baltském regionu a nevzdávaly se svých bezpečnostních závazků. Reagovali tak na nejistotu, kterou vyvolávaly předvolební výroky Donalda Trumpa ohledně alianční spolupráce.

Trump v kampani prohlašoval, že bude zvažovat ochranu členských zemí NATO úměrně jejich příspěvku do alianční pokladny. Prohlášení znepokojilo vlády Estonska, Lotyšska a Litvy, které se obávají tlaku silného ruského souseda.

Podle pravidel NATO by měl každý členský stát přispívat do rozpočtu nejméně dvěma procenty svého hrubého národního produktu. Z pobaltských zemí tento požadavek plní jen Estonsko, Lotyšsko a Litva prý dvouprocentní hranice dosáhnou v několika příštích letech.

Ministři v prohlášení poukázali na „mimořádný význam robustního závazku Spojených států vůči bezpečnosti pobaltských zemí,“ uvedla agentura Reuters. Washington by podle nich měl zajistit „důvěryhodné odstrašení tím, že dál zajistí přítomnost armády USA v předsunutých pobaltských pozicích“.

Spojené státy se loni zavázaly, že ve střední a východní Evropě umístí tanky, dělostřelectvo a další výzbroj, aby uspíšily případnou reakci na krizové situace. Estonsko, Lotyšsko a Litva žádají, aby v baltském regionu byla zajištěna dlouhodobá přítomnost spojeneckých vzdušných a námořních sil.

Čtěte také: Rusko postaví nový radar. Bude mít dosah až 6 000 kilometrů

Jak by mohla v Pobaltí vzniknout III. světová válka

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.