Rozpočet schválen. Čelil kritice za tisíce úředníků i EET

Poslanci schválili rozpočet

Rozpočet schválen. Čelil kritice za tisíce úředníků i EETAKTUALIZUJEME 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Hlavními prioritami vlády jsou navyšování počtu státních zaměstnanců, sociální dávky a dotace do agropotravinářského komplexu. Při závěrečném čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok to prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Tomu mimo jiné vadí, že ministr financí počítá od 1. ledna se čtyřmi stovkami úředníků kvůli elektronické evidenci tržeb, která ale ještě ani není schválená. I přes výtky opozice dnes rozpočet sněmovnou po tříhodinové diskuzi prošel. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se Česku díky vládě daří.

Premiér Bohuslav Sobotka i šéf státní kasy Andrej Babiš si ve středu ráno návrh rozpočtu na příští rok pochvalovali. „Máme jeden z nejnižších deficitů v rámci Evropské unie. Vyrovnaný rozpočet můžeme zkusit kolem roku 2018 či 2019,“ liboval si Babiš.

Sám ale poté v diskuzi kritikům z TOP 09 a ODS nijak neoponoval, když jeho návrh torpédovali svými výhradami. Reagovat místo něj musel předseda rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD, který polemizoval především s Miroslavem Kalouskem. Babiš si vzal slovo až po uzavření diskuze. A znovu chválil.

„České republice se daří. Samozřejmě můžeme polemizovat, čí je to zásluha. Jak jsme nastoupili, tak my jsme napumpovali peníze do ekonomiky. My jsme napumpovali peníze do spotřeby a do investic. Dělali jsme maximum pro to, abychom odčerpali prostředky z Evropské unie. Je to jednoznačně působení této vlády, které nastartovalo růst. Je to jednoznačně naše zásluha na tom, že se nám daří. A já chápu, že někomu se to nelíbí,“ prohlásil Babiš.

Kalousek: Tisíce nových zaměstnanců jsou chucpe 

S tím, že by byl návrh rozpočtu na rok 2016 tak idylický, jak tvrdí ministr financí, nesouhlasil například Miroslav Kalousek. Tomu vadilo především to, že i když se vláda tváří, že plánuje v příštím roce hodně investovat, její skutečnou prioritou má být zvyšování počtu státních zaměstnanců. Těch by mělo v příštím roce přibýt zhruba 13,5 tisíce, letos to bylo dalších sedm tisíc.

„21 tisíc nových státních zaměstnanců za dva roky, to je chucpe. Zvláště od ministra financí, který před svým vstupem do politiky kritizoval, že jsou rozpočty rozjedené,“ kritizoval Kalousek.

„Ministerstvo financí chce zhruba 720 nových úředníků v příštím roce, z nich 400 chce od 1. ledna na EET. Všichni víme, že od 1. ledna žádná EET nebude. Ale sněmovna je připravena schválit ministrovi více než 200 milionů na tyto úředníky. Mě by velice zajímalo, co by majitel Agrofertu řekl jakémukoliv manažerovi, kdyby něco takového chtěl,“ dodal šéf TOP 09.

EET nic nepřinese, varoval Stanjura

Podle něj vláda mezi své priority kromě růstu počtu státních zaměstnanců řadí ještě sociální dávky mandatorní povahy a dotace do agropotravinářského komplexu.

Rozpočet kritizovali také poslanci ODS nebo Úsvitu. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se pozastavil nad tím, že se v rozpočtu počítá s příjmy z evidence tržeb. Ty totiž podle něj nepřijdou ani v případě, že by se koalici podařilo zákon protlačit.

„Z EET stejně nebude nic, i kdyby to náhodou prošlo. Podívejte se do toho slavného Chorvatska. Nic. Tak jestli ten zákon neplatí, tak je příjem nula, a kdyby náhodou platil, nevím, jak by se vám to povedlo, by byl příjem také nula. Takže EET na straně příjmů neudělá opravdu vůbec nic,“ prohlásil Stanjura.

Čtěte také: Rozpočet plný superlativ? Aneb v čem je Babiš trochu mimo

Bující byrokracie. Úředníků rychle přibývá

Základní ukazatele rozpočtu na příští rok už sněmovna schválila v říjnu. S plánovaným schodkem 70 miliard korun při výdajích 1,251 bilionu a příjmech 1,181 bilionu korun už tak poslanci hýbat nemohli.

Vládní koalice ale podpořila v rámci rozpočtu přesuny mezi kapitolami za 2,7 miliardy korun. Jde například o 250 milionů na podporu sportu, 200 milionů na podporu vysokých škol nebo 600 milionů na schválený jednorázový příspěvek důchodcům.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články