Jourová není sama. Stát dává nevinným miliony

KOLIK STOJÍ SVOBODA

Jourová není sama. Stát dává nevinným miliony 1
Domov
Sdílet:

Jen za poslední čtyři roky zaplatilo ministerstvo spravedlnosti 227 miliónů korun těm, kteří skončili za mřížemi kvůli justičnímu omylu či navzdory nedostatku pádných důkazů. Ministryně Věra Jourová patří k těm, co dostali nejvíc.

Ministryni Věře Jourové (ANO) zaplatí ministerstvo Heleny Válkové (ANO) podle čtvrtečního výroku soudu 2,7 milionu korun za nezákonnou vazbu, v níž strávila před osmi lety 33 dní. „Tato výše přiznané částky není běžná,“ říká právník Jan Varga, který se na zastupování klientů vymáhajících odškodné za neoprávněné věznění specializuje.

Ze statistiky, kterou dodalo ministerstvo spravedlnosti, vyplývá, že průměrné vyplacené odškodné je zhruba milion korun. Peníze, které ministryně pro místní rozvoj Jourová získá, jsou náhradou za ušlý zisk. Kvůli vazbě přišla o práci pro zahraniční společnost MWH, kde měla podepsanou smlouvu s odměnou 450 eur denně.

Soudy si nyní víc váží lidské osobnosti

Ve srovnání s rokem 2010 bylo loni odškodněno dvakrát tolik žadatelů (více než tisícovka) a vyplacená částka stoupla o třicet milionů na téměř 76 milionů. „Soudy si nyní víc váží lidské osobnosti,“ podotýká advokát Varga. Rok od roku se zvyšuje také suma, která se vyplácí za takzvanou nemajetkovou újmu. Před dvěma lety totiž Nejvyšší soud určil částku, kterou má člověk kromě ušlého zisku získat jako „nemateriální zadostiučinění“ a ta se pohybuje od 500 do 1500 korun za den za mřížemi.

„Soud ale připomněl, že jde o částku orientační. Pokud jde o zásah do života naprosto bezúhonného člověka a silně medializovaný případ, kdy jsou uvedena plná jména, což může zničit život člověku v podstatě nadosmrti, není odpovídající ani horní hranice této částky,“ připomíná právník. Dodává, že do této kategorie spadá i případ Věry Jourové. Ta však jako náhradu za nemateriální újmu nedostane nic, protože její žádost byla promlčena.

Dva roky ve vazbě pro domnělé lupiče

Advokát Varga požaduje téměř desetimilionové odškodné za nemajetkovou újmu pro trojici mužů, kteří byli omylem považováni za pachatele ozbrojeného přepadení banky v Chomutově z roku 2008. Strávili téměř dva roky ve vazbě.  Obvodní soud v Praze 2 v únoru ale přiřkl prvnímu z nich jen 686 tisíc a  dalším dvěma po 468 tisících.  Všichni tři se odvolali.

Loni získal odškodné téměř pět milionů korun Jan Šafránek, který kvůli znásilnění z roku 1992, jehož se nedopustil, strávil rok ve vězení a žil s cejchem sexuálního násilníka až do roku 2006, kdy byl odhalen skutečný pachatel.

Sdílet:

Hlavní zprávy