Zeman je hluboce nespokojen s prací velvyslanectví v Kyjevě
Prezident Miloš Zeman je v souvislosti s žádostmi volyňských Čechů o přesídlení z Ukrajiny do České republiky hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě. Řekl to novinářům ve Slušovicích na Zlínsku, kde navštívil dostihy.
Mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová ČTK řekla, že ministerstvo dnešní prezidentovo vyjádření komentovat nebude. Odkázala na páteční slova ministra Lubomíra Zaorálka, který uvedl, že ministerstvo je vůči volyňským Čechům vstřícné a že o tom prezidenta informoval.
Zeman o této věci se Zaorálkem právě v pátek jednal. "Řekl jsem panu ministru zahraničí, že jsem hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které nemá dobrý vztah k volyňským Čechům. Rozhodl jsem se, že onen seznam 232 osob, které žádají o repatriaci, předám 18. října ministru vnitra Chovancovi s žádostí, aby v této věci pokud možno jednal," uvedl Zeman.
Českým velvyslancem v Kyjevě je Ivan Počuch. Lidové noviny v srpnu napsaly, že prezident chce po ministrovi Zaorálkovi, aby na Ukrajinu v roli ambasadora poslal Antonína Murgaše, mluvčího brněnské skupiny Alta, která dodává obráběcí stroje a technologická zařízení a jejímiž hlavními odbytišti jsou Ukrajina společně s Ruskem.
LN tehdy tuto informaci zveřejnily s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje, Zemanova kancelář věc podle deníku nepotvrdila ani nevyvrátila.
Zaorálek v pátek uvedl, že prezidenta informoval o vstřícnosti ministerstva zahraničních věcí vůči volyňským Čechům. "Tady mají dveře otevřené. Pokud se chtějí vrátit, tak mají volyňští Češi všechny procedury nesrovnatelně jednodušší než kdokoli jiný," řekl ministr. Doplnil, že pokud prokážou svůj český původ, tak ani nemusí prokázat, že zde pět let pobývali, a získají trvalý pobyt. "Takže ten návrat, je dneska opravdu jednoduchý a dokonce řada z nich toho využívá," uvedl.
Ministerstvo vnitra by mělo nyní prověřit, zda je reálná nějaká rozsáhlejší akce na přemístění volyňských Čechů do Česka. Ministerstva vnitra a zahraničí by podle šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynka Kmoníčka měla připravit společný návrh pro vládu, která o repatriaci rozhoduje. Ve čtvrtek Kmoníček odhadl, že pokud by vláda s přesídlením krajanů z Ukrajiny souhlasila, mohli by první zájemci dorazit do Česka ještě letos.
Zeman už minulý měsíc podpořil žádost o repatriaci 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, které se na české představitele obrátily v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym. Nyní se k žádosti připojilo přes 70 rodin, mezi nimiž jsou údajně jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s repatriací žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko.
Ministerstvo zahraničí však trvá na tom, že na Ukrajině navzdory bojům na východě země nepanuje situace, která by zavdávala příčinu pro rozsáhlé přesídlování obyvatel s českými kořeny do Česka, a pomáhat jim chce hlavně na místě.