Maďarsko vzkazuje EU: Odmítáme přesídlování uprchlíků. Je to nebezpečné

Uprchlická krize

Maďarsko vzkazuje EU: Odmítáme přesídlování uprchlíků. Je to nebezpečnéAKTULIZOVÁNO
Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Maďarsko odmítá návrh celoevropského rámce programů přesídlování uprchlíků ze třetích zemí do Evropské unie, který ve středu představil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. János Lázár, šéf úřadu kabinetu premiéra Viktora Orbána, návrh označil za „zvlášť nebezpečný“ pro Maďarsko, neboť tento plán podle něj ohrožuje svrchovanost země a jen povzbudí další migraci do Evropy.

Avramopulos uvedl, že přesné číslo přesídlovaných osob bude každoročně rozhodnuto Radou, tedy členskými zeměmi, a sice na základě návrhu předloženého Evropskou komisí. Ta při jeho tvorbě zohlední diskusi se státy. Komisař přitom uvedl, že členské země se budou moci svobodně rozhodnout, zda se budou chtít do projektu zapojit.

Podle Lázára je ale tento návrh „skandální“ a horší než systém povinných kvót. Řekl, že členské státy, které se do projektu odmítnou zapojit, budou pravděpodobně čelit trestům.

Orbánův mluvčí na čtvrteční tiskové konferenci rovněž poznamenal, že na programu přemísťování migrantů pracovaly společně Evropská komise a levicové skupiny v Evropském parlamentu, což podle něj jen zvyšuje důležitost referenda o povinných kvótách pro příjem migrantů, které se v Maďarsku uskuteční 2. října.

K tomu také na jeden z dotazů poznamenal, že je „nemyslitelné“, aby Evropská komise ignorovala výsledek maďarského referenda.

Maďarsko podobně jako některé další státy EU, včetně Česka, důrazně odmítá povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků v rámci unie. Vláda proto iniciovala referendum, v němž by voliči měli rozhodnout, zda tyto kvóty přijmout či nikoli. Průzkumy ukazují, že je maďarská veřejnost odmítá.

Šéf Orbánova úřadu při pravidelném čtvrtečním setkání s novináři rovněž odmítl zprávy organizací hájících lidská práva, které obviňují Maďarsko z násilného zacházení s migranty na hranicích. Podle MTI Lázár konstatoval, že úřady jednají s migranty profesionálním způsobem.

Organizace Human Rights Watch (HRW) ve své středeční zprávě uvedla, že migranti na maďarské hranici jsou vytlačováni zpět do Srbska, aniž by Budapešť posuzovala oprávněnost jejich nároků na ochranu. Někteří uprchlíci si přitom stěžují i na týrání.

Čtěte také: Maďarsko prý porušuje pravidla pro žádosti o azyl a bije uprchlíky

Orbán volá po reformě: Unie už nás nesmí opomíjet

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články