NOVÉ

V druhé polovině února začalo státní zastupitelství v Praze 1 prověřovat, jak Generální finanční ředitelství nakoupilo software pro elektronickou evidenci tržeb (EET). K evidenci je totiž třeba komunikační rozhraní mezi poplatníkem a finanční správou. Zakázka na takové rozhraní ale neexistuje. Nyní se celá záležitost přesunula do rukou policie, jak serveru Echo24 potvrdil státní zástupce Jan Lelek.

Diskuzi o EET chybí faktický základ. Nevíme přesně, jaké důsledky její zavedení přináší, dokonce hrozí, že to nebudeme vědět nikdy. Řešením by bylo vyzkoušet si evidenci tržeb na několika okresech a pak se teprve bavit o vhodnosti. Ostatně, vždyť samo zavedení EET je experiment, který je navíc špatně proveden.


Hospodářská komora České republiky nezastává zájmy drobných podnikatelů, kteří tvoří vysoké procento HDP. Vidět je to například na elektronické evidenci tržeb (EET). Tu komora a její prezident Vladimír Dlouhý od počátku podporuje, přestože toto opatření nejvíce dopadá právě na nejmenší, říká v rozhovoru Vladimír Opatrný, který vede Okresní hospodářskou komoru v Jablonci nad Nisou. Ta se jako jediná složka komory proti EET postavila a od začátku se snažila přijít s přijatelnější variantou…


ROZHOVOR

KRITIKA HOSPODÁŘSKÉ KOMORY

Šéfa Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martina Janečka nachytal na vysvětlování 18 miliard coby slibovaném výnosu po zavedení EET Jiří Žežulka, který na úřadu v minulosti pracoval jako zástupce ředitele. Sám Žežulka je přesvědčený, že takový výnos je nereálný, a jak má být částky dosaženo, podle něj Janeček nevysvětlil. Mluvili o tom v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. 

,
NOVÉ

EET

Ministerstvo financí už má jasno v tom, kdo bude zajišťovat provoz účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET). Takzvanou Účtenkovku, kterou opozice označuje za další udavačský nástroj finanční správy, ale zaplatí daňoví poplatníci. Ze zveřejněné smlouvy vyplývá, že ministerstvo financí zaplatí dodavateli za zajištění loterie přes 60 milionů korun, resort financí navíc slibuje, že každoročně rozdá ceny za dalších 65 milionů.


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Společnosti v maloobchodu by se mohly dočkat úhrady nákladů za zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) začne o náhradě jednat s ministerstvem financí, náhrady by mohly mít formu slevy na dani či daňového bonusu. Náklady na zavedení EET na jedno pokladní místo dosahují minimálně 20 000 korun, uvedla ve středu AČTO v tiskové zprávě. Jednání s MF má začít v blízké době, dodala asociace.

,
NOVÉ

Úleva pro podnikatele

Podnikatelé i daňoví poradci se v posledních měsících ztrácejí v pokynech a metodických upřesněních, které vydává finanční správa. Nejvýrazněji se to ukázalo na příkladu květinářek, které se po týdnu spuštění 2. vlny elektronické evidence tržeb (EET) dozvěděly, že se tato fáze evidence týká i jich samotných. To není ovšem jediný případ. Daňoví poradci si stěžují, že některá upřesnění v souvislosti s daní z přidané hodnoty (DPH) přicházejí i po několika měsících. Obavy panují také kolem toho, že…


NOVÉ

Když úředník „dělá“ zákony

Druhá vlna zavádění pokladen EET proběhla bez karambolů. Přes 100 tisíc obchodů začalo účtovat s většími, menšími nebo žádnými potížemi, jediným viditelným důsledkem převratu z 1. března zůstávají tisíce zavřených obchodů. Převážně jde o nejmenší provozovny na vesnicích a v historické městské zástavbě, jejichž roli přebírají nákupní centra na okrajích metropolí. Týdeník Echo pozval do diskusního Salonu poslankyni a bývalou starostku Chýně Věru Kovářovou (STAN), generální ředitelku Svazu obchodu…


SALON

TÝDENÍK ECHO

Ačkoliv druhá vlna EET už začala od prvního března, finanční správa až dnes zveřejnila sborník příkladů, kdy musí či nemusí neziskové organizace vést elektronickou evidenci tržeb (EET). Správa o tom informovala v tiskové zprávě. Jde mimo jiné o reakci na dotazy starostů, kteří si stěžovali, že venkovské spolky musejí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby při překročení ročního obratu 175.000 korun.

,
NOVÉ

EET

‚Gestapo, totalitní praktiky, šikana či boj s hydrou‘. I taková přízviska používají podnikatelé i daňový poradci ve spojení s finanční správou v posledních měsících. Minulý rok totiž nebyl pro podnikatele a živnostníky snadný, a to přestože si loni v létě vláda pochvalovala, že se jí podařilo snížit administrativní zátěž podnikatelů. Ta samá vláda přitom zavedla kontrolní hlášení DPH, začala lidem komplikovat dobrovolnou registraci k plátcovství DPH, zavedla elektronickou evidenci tržeb a na…

,
NOVÉ

VÝZVA PRO PODNIKATELE A ŽIVNOSTNÍKY

Ministr zemědělství a člen současné vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli přišel s ostrým prohlášením, že nechce být ve vládě s nikým, kdo bude podporovat spuštění dalších vln elektronické evidence tržeb (EET). Podle jeho šéfa, lidoveckého předsedy Pavla Bělobrádka to ale nevylučuje budoucí spolupráci s hnutím ANO, které je největším zastáncem nového opatření, ani koaliční ČSSD. Opozice označila lidovecké výroky za pokrytectví.


NOVÉ

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB