Jsou chytré telefony blokátory zkušenosti?
DIGITALIZACE MĚNÍ DĚTSTVÍ
„Zvládání zpětné vazby se stalo prací na plný úvazek,“ psali ve Wall Street Journalu na adresu knihy Úzkostlivá generace od sociálního psychologa Jonathana Haidta. Ostatně sama kniha je zčásti i o tomto: všudypřítomná vypjatá diskuse vede k tomu, že velká část úsilí netkví ve výkonu samém, třeba v napsání knihy, ale ve schopnosti tenhle výkon ustát.
Leč v první řadě pojednává kniha o proměně dětství. To se změnilo zaprvé vlivem nadměrného rodičovského dozoru a zadruhé nadužíváním digitálních technologií. Úvodní věta se dotýká toho druhého: zážitek se přesunul od podstaty k tomu, jak se výkon jeví v proudu rychlého hodnocení.
V době digitální komunikace platí to, co řekl Jean-Jacques Rousseau již v osmnáctém století. Víc než fyzické smrti se člověk obává té sociální. Na Haidta byl přinejmenším spáchán atentát. Někteří vědci o něm začali hovořit jako o vědeckém populistovi. Naopak mnozí politici si vzali knihu za svou a zvažují či již prosazují zákaz chytrých telefonů ve školách. A kde je pravda? Byl spáchán atentát na Haidta, nebo na děti?
Jonathan Haidt je americký sociální psycholog, spoluautor knihy The Coddling of the American Mind a profesor na New York University Stern School of Business. Tuto knihu z roku 2008, jejíž titul by v překladu mohl znít Rozmazlování americké mysli, lze chápat jako předmluvu k aktuálnímu dílu Úzkostlivá generace. V něm mapuje třeba to, jak na univerzitách, tedy v místech, která mají být laboratoří svobodného myšlení, pozvolna narůstají počty zrušených přednášek z důvodů studentské nevole.
V Úzkostlivé generaci vydané na jaře 2024 čteme příběh lidí, kteří pubertu prožili již během nástupu chytrých telefonů.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.