Atomová bomba má českou stopu. Oppenheimerovi pomáhala i rodačka z Čech
ČESKÁ STOPA V LOS ALAMOS
Do kin tento týden vstoupil film Oppenheimer, který mapuje práci na vzniku atomové bomby v rámci projektu Manhattan. Ve filmu se objevuje i česká rodačka Lilli Hornigová, kterou ztvárňuje herečka Olivia Thirlbyová. Chemička v Národní laboratoři v Los Alamos spolupracovala na vývoji smrtící zbraně právě s fyzikem Robertem Oppenheimerem a také se svým manželem Donaldem Hornigem. Byla také akademičkou a mírovou a feministickou aktivistkou.
Lilli Hornigová, rozená Schwenková, se narodila v Ústí nad Labem v roce 1921. Už v roce 1929 se její rodina přesunula do Berlína a následně v roce 1933 utekla před nastupujícím nacismem do Spojených států. Své vysokoškolské vzdělání získala mimo jiné na Harvardu a v pozdějších částech jejího života byla akademické sféra jejím domácím prostředím.
Během studia také potkala svého manžela Donalda Horniga, který byl uznávaným chemikem. Společně od roku 1944 spolupracovali s fyzikem Robertem Oppenheimerem a dalšími na vývoji jaderných zbraních v rámci takzvaného projektu Manhattan. Ten během tří let v laboratořích Los Alamos v poušti v Novém Mexiku zaměstnával tisíce lidí.
Poznatky získané v Projektu Manhattan byly využity při konstrukci pum Little Boy a Fat Man, které byly 6. a 9. srpna 1945 shozeny na japonská města Hirošima a Nagasaki. Hornigová se v rámci své práce na projektu zabývala návrhem vysoce explozivních tvarovaných náloží a také čoček, které obklopovaly radioaktivní jádro.
Hornigová spolu s ostatními vědci sledovala testovací vypuštění bomby 200 kilometrů od místa výbuchu. Reálná síla této zbraně, která se při pokusu ukázala, Hornigovou zarazila. Následně protestovala proti svržení bomb na lidské cíle a upřednostňovala výstražný výbuch v neobydlené oblasti. Svůj názor dala najevo i podpisem petice, kterou vědci adresovali tehdejšímu americkému prezidentovi Harrymu S. Trumanovi.
Své mírové pohnutky následně propagovala i po druhé světové válce, kdy byla členkou mírových aktivistických hnutí, stejně jako těch feministických. Působila v několika výborech pro rovné příležitosti, například na zmíněném Harvardu. Vyučovala na Brownově univerzitě a vedla katedru chemie na Trinity College ve státě Connecticut. Její manžel byl vědeckým poradcem prezidentů Johna Fitzgeralda Kennedyho a také Lyndona B. Johnsona. Hornigová zemřela v roce 2017 ve věku 96 let. Její památku v Ústí nad Labem připomíná pamětní cedule na jejím rodném domě, na níž je Hornigová vyobrazená na jedné z fotek z dětství.
Ve hvězdami nabité filmové novince od Christophera Nolana nazvané podle fyzika Oppenheimera Hornigovou ztvárňuje herečka Olivia Thirlbyová, která předtím hrála například ve filmech Juno či Černá hodina. Samotného Oppenheimera ztvárňuje irský herec Cilian Murphy. V dalších rolích ve filmu vystupují například Matt Damon, Robert Downey Jr., Rami Malik či Kenneth Branagh.