„Lidstvo si nechalo vzít monopol na inteligenci. Patent na zlo ale zatím drží lidé“

SALON O UMĚLÉ INTELIGENCI

„Lidstvo si nechalo vzít monopol na inteligenci. Patent na zlo ale zatím drží lidé“
Salon o umělé inteligenci. Je pro lidstvo něčím něčím nebezpečná? Foto: Shutterstock
8
Týdeník
Jiří Peňás
Sdílet:

Poté, co si od března může každý v počítači nainstalovat aplikaci ChatGPT, které může dávat úkoly, třeba ať za něj napíše slohovou práci, lidstvo pokročilo zas o trochu dál. Jedni říkají, že směrem k lepší budoucnosti, druzí naopak, že je to cesta ke zkáze. V každém případě se zdá, že AI, tedy umělá inteligence, tady s námi je a bude hrát stále větší roli.

V Salonu Echa se sešli technolog podílející se na vývoji AI Michal Pěchouček, herní vývojář Marek Španěl, koncesionovaný autor sci-fi a publicista Ondřej Neff a spisovatel fantaskních románů a alchymista Petr Stančík. Moderátor diskuse se omlouvá, že tentokrát v ní nebyl zastoupen ženský element. Přes všechnu snahu se ho nepodařilo zajistit. Moderátor doufá, že šlo o výjimečný výpadek.

V Salonu Echa se na téma umělá inteligence sešli technolog podílející se na vývoji AI Michal Pěchouček, herní vývojář Marek Španěl, koncesionovaný autor sci-fi a publicista Ondřej Neff a spisovatel fantaskních románů a alchymista Petr Stančík.
V Salonu Echa se na téma umělá inteligence sešli technolog podílející se na vývoji AI Michal Pěchouček, herní vývojář Marek Španěl, koncesionovaný autor sci-fi a publicista Ondřej Neff a spisovatel fantaskních románů a alchymista Petr Stančík. Foto: Jan Zatorsky

Takže o co? Je to další báječná hříčka ze Silicon Valley, nebo definitivní otevření Pandořiny skříňky, ze které na lidstvo vyletí všechny možné děsy a běsy?

Pěchouček: Myslím, že se teď už nejedná o žádný trend, není to žádný marketingový humbuk nebo nějaké další přepálení technologů ze Silicon Valley. Je pravda, že několikrát se už v historii stalo, že po velkém zájmu o umělou inteligenci zas ten boom opadl, mluví se o několika cyklech AI winters, tedy jakýchsi zim či zamražení, ale to, a jsem o tom přesvědčen, není tenhle případ! Teď nás minimálně následující dekády žádná winter nečeká, ale naopak nás AI bude obklopovat stále víc a víc, a to v tom dobrém i v tom špatném, co s ní souvisí. Je pro to několik argumentů: zaprvé AI se dostala na úroveň, že v partikulárních, především kognitivních (poznávacích) schopnostech člověka začíná výrazně překonávat. To bylo ještě před nástupem ChatGPT, ale tady je to již evidentní. A druhý je ten, že prostřednictvím tohoto komunikačního programu se dostala AI přímo k lidem. Až do listopadu loňského roku lidé vnímali AI většinou zprostředkovaně, přes technologie v počítači, v telefonu, v autě, na chytrých hodinkách. Po spuštění ChatGPT, což je vlastně chatovací brána k velkým jazykovým modelům, se ukázalo, že AI začala vlastnit jazyk. A jazyk je základní vlastnost lidské kognice, tedy jeho schopnosti být myslícím a komunikujícím tvorem. To už AI umí taky a umí komunikovat takovým způsobem, že umí splnit Turingův test, tedy test na zjištění, jestli je AI skutečně inteligentní, což ještě před pár lety nebyla. Takže z umělé inteligence se stala „consumer proposition“, spotřebitelská nabídka, kterou si může opatřit každý, má ji v ruce a před očima a také k účelům, ve kterých může AI člověka postupně nahrazovat. V tomhle smyslu to opravdu přelomová událost je. Já jsem technolog, takže jsem si vědom mnoha příležitostí, které AI lidstvu přináší, ale zároveň opravdu nelze přehlížet hrozby, které bychom neměli opomíjet a měli bychom o nich diskutovat. Nikterak panicky, nebát se věcí jen proto, že jsou nové a převratné, ale věcně, a přitom bez iluzí, že o nic zvláštního nejde. Protože tentokrát jde.

Rozumím-li tomu správně, tak to převratné je, že lidstvo se vzdalo monopolu na inteligenci. Najednou nejsme na planetě v tomhle ohledu sami. Jako bychom si sem nasadili inteligentní mim ozemšťany.

Pěchouček: Dalo by se to tak říct, ne že by to lidstvo udělalo vědomě. Ano, nechalo si opravdu vzít monopol na inteligenci. Ale co si zatím nenechalo vzít, je monopol na zlo. Lidé se bojí, že se umělá inteligence vzbouří a půjde nějakým nepřátelským způsobem proti lidem. Tak to si nemyslím, tak daleko ještě opravdu nejsme a naštěstí jen tak nebudeme. Patent na zlo má pořád člověk. Ale jsou tady jiné hrozby. Můžeme si třeba představit, že nějaký zločinec AI zneužije. Nebo jí využijí státy, které chtějí narušit náš způsob života, který tady v Evropě nebo v Americe vedeme. To zajisté hrozby jsou. Samotná AI koncept zla postrádá a přítomen v ní není.

Tak to jsem uklidněn… Nyní prosím další pány.

Španěl: Souhlasím s tím, že jde o přelom, byť ta technologie žádnou převratnou fázi neprodělala, vyvíjí se kontinuálně několik desetiletí a ti, kdo to sledují, moc překvapeni být nemohou. Nové je opravdu to, že se poprvé dostává v masové míře k uživatelům a nějakým způsobem se demokratizuje. Technologie, která byla k dispozici jen hrstce nejsilnějších subjektů, ať už státních, nebo soukromých, se dostává do rukou široké veřejnosti, což otvírá nové možnosti, ale určitě i nové hrozby. Tak to obvykle bývá a je to logický vývoj. Ten by nebyl možný bez rozvoje internetu, protože umělá inteligence musí čerpat z nějakých informačních zdrojů; a právě internet a jeho obrovské rozšíření do globální populace umožnily vznik rozsáhlých modelů, které jsou platformou pro „nakrmení“ umělé inteligence. Takže ano, je to revoluce v tom smyslu, že se překročil určitý kritický moment, kdy ta obrovská databáze informací veškerého lidstva byla zpracovatelná strojově, a bylo možné vytvořit tak kvalitní způsob, jak s tím zacházet. Takže přelomové to určitě je, nese to určitě nějaké hrozby a rizika, ale já osobně jsem spíš optimista, neboť věřím, že ještě větší možnosti to přináší, a chápu to jako nástroj, který může lidstvu spíš sloužit. A vítám, že nástroj, který byl dosud k dispozici jen velkým korporacím, se dostal k lidem, k nám všem.

Celý salon si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

 

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články