Dotované domky, zvyšování daní a lobbování za víno nefungují
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
NAPĚTÍ VE VOLKSWAGENU
Německý odborový svaz automobilky Volkswagen (VW) doporučí členům, aby od 1. prosince vstoupili do stávky. Zdůvodnil to tím, že vyjednávání s vedením společnost ...
Je to pozoruhodné. Politiku koaliční vlády Petra Fialy nejvíce ovlivňují strany, jejichž podpora voličů setrvale klesá. Až na hranu vstupu do Poslanecké sněmovny. V jednom případě dokonce i pod linii ponoru. Premiér i ministr financí Zbyněk Stanjura vždy, když nejsou schopni prosadit větší úspory ve výdajích státu a naopak porušují slib koalice Spolu a sahají ke zvyšování daní, tvrdí, že je to bolestný kompromis koalice pěti stran.
Zvyšování daní a odpor k větším zásahům do výdajů v koalici reprezentují dvě strany: STAN a lidovci. Oběma ODS i Piráti, kteří zvýšení příjmových daní odmítali, ustoupili. Dvě strany s nejsilnější podporou se při vládnutí podvolují těm s nejslabší.
Podle aktuálního průzkumu agentury Median, která sbírala data v druhé polovině června, by STAN volilo 5,5 procenta lidí. Lidovce pouhá dvě procenta, takže by se do sněmovny vůbec nedostali. Jsou na tom hůř než mimoparlamentní Sociální demokracie, Zelení, Trikolóra nebo Přísaha. U stran s tak nízkou podporou je v průzkumu potřeba počítat se statistickou chybou jedno až dvě procenta. Takže i kdyby hrála ve prospěch lidovců, stejně by zůstali před dveřmi sněmovny.
ODS má podporu 14 procent a Piráti 10,5 procenta. Praktická vládní politika ale velmi často vypadá, jako by koaliční agendu diktovali právě slabí lidovci a STAN. A nejde jen o státní finance, kde prosadili zvýšení daní a naopak zabránili seškrtat výdaje a dotace.
Z lidovecké dílny bylo v minulých letech třeba i pastelkovné. Příspěvek pět tisíc na dítě, který velmi připomínal Babišovo rouškovné pro seniory v dobách jeho vládnutí. Jen mířil na jinou cílovou skupinu.
Poslední dotační hit až milionu korun dotace na „opravy domu po babičce“ vymysleli také lidovci. Nový ministr životního prostředí Petr Hladík dokonce lidi vyzýval, aby určitě o tuto dotaci požádali. Že je to unikátní příležitost, která se nebude opakovat. Zaplatíme za ni 55 miliard z Modernizačního fondu, kam posíláme peníze za emisní povolenky. Tedy přirážku za elektřinu. Právě lidovci také prosadili největší unikát konsolidačního balíčku. Výjimku z daní pro tiché víno.
KDU-ČSL čím dál víc působí jako lobbistická organizace vybraných zájmových skupin. Těch, které chtějí čerpat peníze ze státního rozpočtu. Na nejrůznějších dotacích a příspěvcích. Strana, která si říká konzervativní a chce se opírat o voliče, kteří jsou přesvědčeni, že starat se má především rodina, a nikoli stát, zjevně na tento styl lobbistické politiky důvěru voličů nesbírá.
Čerpací mentalita, která tak spolehlivě zabírá na voliče Andreje Babiše, u těch lidoveckých úspěch nemá. Zjevně jsou jiní. Ti bystřejší straníci si uvědomují, kde je problém. Různé lobbistické úlevy a dotace, na něž se strana specializuje, možná zajímají straníky, regionální funkcionáře a na ně navázané zájmové skupiny. Voliče ale nepřitahují. Pro ně je při rozhodování zásadní především životní úroveň. „Dlouhodobě říkám, že hlavní témata, která občany České republiky zajímají, jsou bezpečnost a zvládnutá ekonomická situace. Tyto dva hlavní faktory rozhodují o úspěšnosti nebo neúspěšnosti politických stran,“ komentoval průzkum lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který se příští rok chystá obhajovat mandát, a přirozeně ho proto pád KDU-ČSL děsí víc než řadu spolustraníků.
Stačí jen připomenout, co žijeme. Jeden z největších pádů reálných platů v Evropě. Jedno z největších zdražování v celé Evropě. Jeden z největších růstů cen potravin, za nějž jsou podle dat jasně zodpovědní především zemědělci a potravináři, jejichž zájmy lidovci často hájí.