Úplatky, crack a nemanželské dítě. Skandály Huntera Bidena
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PŘÍSPĚVKY NA OZE
Sněmovna nestihla v pátek závěrečné schvalování energetické novely, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podp ...
Největší záhadou je, proč Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, kouřil crack. Crack je jedním z nejhorších narkotik, známý jako droga chudých. Jak ale upozorňují moderátoři podcastu The Fifth Column, Hunter Biden rozhodně má peníze na to, aby si mohl dovolit kvalitnější zakázané substance. Kouření cracku je tak vědomá volba, a ne nouze, ke které byl dotlačen okolnostmi. Že na to měl, je nezpochybnitelné. V posledních týdnech vyplouvají na povrch nejrůznější skandály, jak finanční, tak morální, do nichž je Hunter Biden zapojen. Hlavní otázkou je, nakolik se týkají i Joea Bidena.
Úplatky, crack a nemanželské dítě. Skandály Huntera Bidena. V pondělí předstoupil Hunter Biden před soud. Obviněn je ze dvou případů krácení daní (později to splatil) a jednoho případu nelegálního držení zbraně, jelikož v té době byl závislý na cracku. Biden se k přečinům přiznal, za což se měl vyhnout vězení. Obžaloba souhlasila s dvouletou podmínkou a alternativním trestem, kdy Biden slíbil, že po dva roky nebude brát žádné zakázané substance ani držet zbraň. Federální soud měl dohodu ještě potvrdit. Soudkyně Maryellen Noreiková však dohodu označila za „nestandardní“, „možná protiústavní“ a „nedosahující ani ceny papíru, na které je vytištěná“.
Soudkyni vadily dvě věci. Zaprvé to, že pasáž o imunitě je napsaná tak vágně, že teoreticky poskytuje Hunteru Bidenovi beztrestnost v dalších porušeních zákona, na které může stále probíhající vyšetřování narazit. Nejenže se jedná o bezprecedentní imunitu, ale žaloba a obhajoba se neshodly na interpretaci dotyčného odstavce. Zatímco obhajoba souhlasila s interpretací věčné imunity, obžaloba trvala na tom, že tomu tak není. Soudkyně prohlásila, že nemůže schválit dohodu, když se zúčastněné strany nemohou dohodnout na jejím znění. Obhajoba pak přijala interpretaci obžaloby.
Druhý problém se týkal kontroly, zda Biden plní podmínky alternativního trestu. Za normálních okolností by to prověřovalo ministerstvo spravedlnosti. Bidenovi právníci však tvrdili, že pokud by Donald Trump vyhrál volby, mohl by tuto pravomoc zneužít k pronásledování Bidenovy rodiny. Proto podle dohody dozor měla vykonávat soudkyně Noreiková. Ta to ale vehementně odmítla. Takováto dohoda by ji donutila vykonávat prokurátorské pravomoci, které jsou podle ústavy doménou výkonné moci. Na základě toho dohodu odmítla a dala oběma stranám dva týdny k přepracování.
Jednání u soudu odhalilo, že Hunter Biden byl jen krůček od mimořádně výhodné dohody. Zastavily to až skrupule soudkyně. Zvláště pravicoví komentátoři se tak ptali, jestli je to tím, že je prezidentův syn.
Podobný je případ vyšetřování daňových úniků Huntera Bidena. Minulý týden před Kongresem promluvili dva whistlebloweři z americké daňové správy. Ti vyšetřovali Hunterovy aktivity a tvrdí, že ministerstvo spravedlnosti jim soustavně házelo klacky pod nohy a sabotovalo jejich práci. Demokraté upozorňují, že zmiňovaní nepředložili žádné důkazy. Republikáni argumentují, že mluvili pod přísahou a nemají žádný důvod lhát.
Příští týden má před Kongresem vypovídat Devon Archer, bývalý Hunterův společník, který tvrdí, že tehdejší viceprezident Joe Biden byl přítomný, když Hunter vyjednával své pochybné byznysové aktivity, a dokonce s Hunterovými klienty mluvil. Nicméně Archer byl odsouzen za podvod, takže není úplně nejdůvěryhodnější osobou.
Hunter Biden se také v roce 2021 začal věnovat výtvarnému umění. Jeho mazanice se prodávají za 75 tisíc až 500 tisíc dolarů, i když je bez špetky talentu. Aby se předešlo případné korupci, kupci měli zůstat anonymní. Jak ale zjistil server Business Insider, Hunter zná minimálně dva vlastníky svých děl. Jedním z nich je kalifornská podnikatelka Elizabeth Hirshová Naftaliová. Ta v minulosti darovala peníze Bidenově prezidentské kampani i Demokratické straně. V červenci 2022 ji prezident Biden jmenoval členkou komise zabývající se udržováním zahraničních historických míst spojených s USA.
V minulosti Huntera Bidena prokazatelně platila ukrajinská firma Burisma a čínská CEFC. Co pro ně dělal, není jasné. Burisma Hunterovi údajně platila 80 tisíc dolarů měsíčně, plat mu o půlku snížila v momentě, kdy jeho otec opustil post viceprezidenta. Další whistleblower, tentokrát agent FBI, tvrdí, že oba Bidenové obdrželi po pěti milionech dolarů od Burismy. Byl to údajný úplatek za to, že Biden starší zatlačí na ukrajinskou vládu, aby přestala Burismu vyšetřovat. Znovu ale ohledně úplatků nepředložil žádné důkazy.
Poslední často zmiňovaný skandál se týká nemanželské dcery Huntera Bidena. Tu má s Lunden Robertsovou z Arkansasu. Hunter dlouho odmítal uznat, že je otcem, prokázal to až test DNA, nikdy svoji dceru neviděl a bojoval za snížení alimentů. Prezident Biden také svoji vnučku neviděl a vytrvale mluví o šesti vnoučatech, ne o sedmi.
Z mnoha skandálů Huntera Bidena vyplývá, že využívá pozice svého mocného otce k osobnímu obohacení. Děje se tak s vědomím Bidena staršího? Přímé důkazy neexistují, i když republikáni samozřejmě divoce spekulují. Nakonec je to ale skoro jedno.
Hunter Biden je častým hostem v Bílém domě, účastní se slavnostních recepcí a jezdí s otcem na zahraniční cesty. Šancí ovlivňovat prezidenta má tedy dost. I pokud Hunterovy aktivity probíhají bez vědomí Joea, je naprosto legitimní, aby byly předmětem kongresového vyšetřování. Pokud však někdo doufá, že to významně změní nastavení americké politiky, bude zklamán. Podobně jako se republikáni sešikovali za Trumpem po jeho skandálech, demokraté se nyní nejspíše přimknou k Joeu Bidenovi.