Hvězdou setkání architektů v Praze byl Daniel Libeskind. Navrhl i památník 11. září
SETKÁNÍ ARCHITEKTŮ A DESIGNÉRŮ
Pilotní ročník projektu PULSE proběhl v rámci Technologického centra UMPRUM a zúčastnili se ho významní hosté ze světa architektury, designu a umění. Jedná se o projekt zasvěcený špičkové architektuře a designu pěti zemí střední Evropy - Česka, Slovenska, Maďarska, Polska a Rakouska. Došlo zde k celé řadě přednášek v rámci PULSE Talks, ale také k slavnostnímu galavečeru s předáváním cen PULSE GALA. Hlavní hvězdou akce byl slavný architekt a autor Židovského muzea v Berlíně Daniel Libeskind. Mezi letošní speakery patřila také italská kurátorka designu Alice Stori Liechtensteinová, vedoucí sekce designu Muzea užitého umění v Budapešti Judit Horváthová a přední český teoretik, kurátor a publicista Adam Štěch.
PULSE nově mapuje, propojuje a inspiruje kreativní prostředí pestrého regionu – Česka, Slovenska, Maďarska, Polska a Rakouska, tedy zemí, které společně vytváří tlukoucí srdce Evropy. Akce chce dlouhodobě mapovat a propojovat regiony střední Evropy.
Součástí programu byla také večerní společenská akce pro vybraný okruh hostů VIP Meet and Greet, kde byl hlavním hostem právě architekt a rodák z polské Lódže Daniel Libeskind.
Polsko-americký architekt je mezinárodní osobností v oblasti architektury a urbanismu. Jeho cílem je vytvářet rezonující, originální a trvale udržitelnou architekturu, která je založena na hlubokém vztahu k hudbě, filozofii a literatuře.
Svůj architektonický ateliér založil v roce 1989 v Berlíně poté, co vyhrál soutěž na stavbu Židovského muzea v Berlíně. V únoru 2003 studio Libeskind přesunulo své sídlo do New Yorku, aby dohlíželo na stavbu Ground Zero na dolním Manhattanu. Daniel Libeskind se podílí na navrhování a realizaci městských, kulturních a komerčních projektů po celém světě, kromě toho ale také přednáší o architektuře na univerzitách a konferencích.
Libeskind je autorem projektu Základy paměti, což je vítězný projekt na nové budovy v oblasti budov Světového obchodního centra v New Yorku. Kromě toho také navrhl Divadlo Grand Canal v Dublinu, Vojenské muzeum v Drážďanech, Židovské muzeum v Berlíně nebo Muzeum umění v Denveru.
V rámci slavnostního večera dostal Daniel Libeskind ocenění za celoživotní přínos světové architektuře Jan Kaplicky Award, které zastřešuje Nadační fond Kaplicky Centre a jeho zhotovitelem je společnost Lasvit. Celý dlouhodobý projekt PULSE byl představen v technologickém centru UMPRUM v Mikulandské ulici v Praze, uvedli organizátoři na webu.