Dva piloti z Ukrajiny jsou v USA. Účastní se testů pro výcvik se stíhačkami F-16
VÝCVIK UKRAJINSKÝCH PILOTŮ
I když prezident Joe Biden stále tvrdí, že dodávky stíhaček na Ukrajinu nejsou na pořadu dne, do USA dorazila dvojice ukrajinských pilotů, kteří se tu mají účastnit výcviku na bojových letounech, včetně stíhaček F-16. Jedná se o první případ ukrajinských pilotů, kteří přiletěli do USA, aby jejich dovednosti zhodnotili američtí vojenští instruktoři. Cílem je zhodnocení pilotů a zjištění, jak dlouho by mohl trvat výcvik v létání na útočných letounech, včetně bojových stíhaček F-16. Výcvik probíhá na simulátorech na americké vojenské základně v Tuscanu v Arizoně a brzy by se k dvěma pilotům mohli připojit i další kolegové z Ukrajiny. Informuje o tom zpravodajský server NBC News.
Americké úřady schválily, že už tento měsíc přivezou 10 dalších ukrajinských pilotů do USA k dalšímu posouzení. Úředníci s odvoláním na dva zdroje z Kongresu uvedli, že toto úsilí má dva cíle: zlepšit dovednosti pilotů a zhodnotit, jak dlouho může trvat řádný výcvikový program. „Cílem programu je posoudit jejich schopnosti jako pilotů, abychom jim mohli lépe poradit, jak využít schopnosti, které mají a které jsme jim dali,“ uvedl jeden z představitelů administrativy s tím, že se nejedná o výcvikový program. Ukrajinci během svého pobytu v Arizoně nebudou pilotovat žádné letadlo, ale pouze simulátor, který dokáže napodobit létání různými typy letadel.
Ukrajina usiluje o dodání západních stíhaček a nejvyšší ukrajinští představitelé v posledních dnech vystupňovali svou veřejnou lobbistickou kampaň s argumentem, že stroje potřebují na obranu proti ruským raketovým a dronovým útokům. Spojené státy a někteří jejich spojenci ale na tento tlak reagovali s určitou skepsí a argumenty, že dodání letadel by nebylo praktické, jelikož by vyžadovalo dlouhý výcvik a Rusko má rozsáhlé protiletadlové systémy, které by tyto letouny mohly sestřelit.
US evaluating 2 Ukrainian pilots for attack aircraft after Ukraine pleas for F-16s: report https://t.co/8E2olnd6Up
— Fox News (@FoxNews) March 5, 2023
Pro dodávku bojových letadel F-16 Ukrajině nyní není podle americké armády důvod, řekl už v minulosti americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro stanici ABC News. Washington v současnosti poskytuje Ukrajině zbraně, které její armáda potřebuje k dosažení územních zisků na jaře a v létě. To potvrdili také úředníci napojení na arizonský výcvik dvou ukrajinských pilotů s tím, že nedisponují žádnými novými informacemi o poskytnutí stíhaček F-16 na Ukrajinu.
Biden se také kriticky vyjádřil vůči mírovému plánu, který v pátek představila Čína. „Ne, nyní letouny F-16 nepotřebuje,“ odpověděl Biden na otázku, zda Kyjevu dodá stíhačky, o které v poslední době prezident Volodymyr Zelenskyj žádá. Američtí vojáci podle Bidena poukazují na to, že neexistuje důvod, proč Kyjevu tento typ zbraní dodat. Až v budoucnu se ukáže, jaké budou další potřeby ukrajinské armády, dodal Biden.
Spojené státy nyní poskytují Ukrajině zbraně, které potřebuje pro ofenzívu v jarních a letních měsících. „Podívejte se, posíláme mu (Zelenskému) to, co naše zkušená armáda považuje za potřebné nyní. Potřebuje tanky, dělostřelectvo, protivzdušnou ochranu, a to včetně dalšího (systému) HIMARS,“ řekl Biden.
Zelenskyj žádal USA a další evropské spojence o stíhačky již v minulém roce, ale v posledních měsících své žádosti vystupňoval. Ukrajina se nyní připravuje na očekávané zesílení ruské ofenzívy. Podle západních představitelů s sebou však dodávky bojových letounů nesou logistické problémy při výcviku i potenciální hrozbu eskalace konfliktu s Ruskem.
„Takže si vlastně neušetříte čas tím, že začnete s výcvikem dříve, jak hodnotíme,“ řekl náměstek ministra obrany pro politiku Colin Kahl. „A protože jsme ještě nepřijali rozhodnutí o poskytnutí letounů F-16 a ani naši spojenci a partneři, nemá smysl začít Ukrajince cvičit na systém, který možná nikdy nedostanou.“
Někteří představitelé americké obrany se domnívají, že by výcvik mohl být zkrácen na 6 až 9 měsíců v rámci předchozího výcviku pilotů a jejich znalostí stíhacích letounů. Podle informací ukrajinského ministerstva obrany jejich země disponuje méně než dvacítkou pilotů, kteří jsou připraveni odcestovat do USA kvůli výcviku na letouny F-16.
„Je to rutinní činnost v rámci našeho dialogu s Ukrajinou mezi vojenskými subjekty,“ uvedl úředník s tím, že zatím se jedná o „seznamovací akci“. „Jedná se v podstatě o diskusi mezi leteckým personálem a pozorováním toho, jak americké letectvo funguje. Tato akce nám umožňuje lépe pomoci ukrajinským pilotům stát se efektivnějšími piloty a lépe jim poradit, jak rozvíjet své vlastní schopnosti,“ uvedl nejmenovaný zástupce Pentagonu s tím, že neexistují žádné bezprostřední plány na zvýšení počtu pilotů. „Zároveň ale nezavíráme dveře budoucím možnostem,“ doplnil úředník.