Komise musí s USA o clech proaktivně jednat. Zatím nic moc nedělá a to je špatně, říká Vondra
AMERICKÁ CLA
Odpověď na americká cla na hliník a ocel musí být chytrá. Problém je ale hlavně v tom, že třeba Čína a Indie přesměrují svůj export z USA do Evropy a ohrozí zdejší produkci. Pro Echo24 to uvedl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Evropská komise podle něj musí s USA proaktivně jednat, jinak hrozí obchodní válka, na kterou doplatí hlavně Evropská unie. Podle dalšího europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) zatím nelze jednoznačně říci, zda jde o první krok k obchodní válce, EU ale musí postupovat racionálně a strategicky. Eurokomisař Maroš Šefčovič na plénu EP řekl, že cla jsou špatná pro všechny a EU na ně bude reagovat.
Trump v pondělí večer oznámil, že Spojené státy zavedou 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku. Opatření se týká všech zemí a podle sdělení Bílého domu začne platit 12. března. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v úterním prohlášení uvedla, že EU neponechá toto opatření bez odpovědi.
Podle europoslance Alexandra Vondry ale musí být odpověď chytrá. „Z EU do USA až tolik oceli a hliníku nesměřuje. Jde spíše o Čínu, Indii, Vietnam a další státy mimo EU, které teď mohou přesměrovat export ze Spojených států do Evropy a tím ohrozit zdejší produkci. Takže bude tlak na cla vůči těmto zemím,“ uvedl pro Echo24 Vondra s tím, že je také nutné zapojit Světovou obchodní organizaci, ale to je podle něj běh na delší trať.
PODCAST: Co s dětmi? Příslib, že vzdělání je klíč k úspěchu, se začíná drolit
„Zadruhé, neustále argumentuji, že EK, která v EU zodpovídá za obchodní politiku, má s USA proaktivně jednat. Bohužel zatím nic moc nedělá. To je špatně, protože pak hrozí, že USA vždy udělají nějakou akci, na níž bude následovat protiakce a výsledkem bude obchodní válka, na níž doplatí hlavně Evropská unie,“ dodal Vondra.
Europoslanec Tomáš Zdechovský redakci sdělil, že cla na dovoz oceli a hliníku jsou krokem, který může mít zásadní dopady na evropský průmysl i obchodní vztahy mezi EU a jejími partnery. „Evropská komise musí reagovat přiměřeně, ale zároveň důrazně tak, aby chránila evropské výrobce a pracovní místa, aniž by eskalovala napětí,“ uvedl Zdechovský.
Ideální odpovědí by podle něj bylo hledání vyváženého řešení. „Tedy jak obrana našich průmyslových odvětví, tak zachování otevřeného a férového obchodu. Nemůžeme si dovolit jednostranné kroky, které by mohly vést k širší obchodní válce, jež by poškodila všechny strany. Spíše než konfrontaci bych preferoval dialog a vyjednávání o dlouhodobě udržitelném řešení,“ řekl Zdechovský.
Zda jde o první krok k obchodní válce, zatím nelze podle jeho slov jednoznačně říct. „V minulosti jsme už viděli podobná opatření, která neeskalovala v širší konflikt. Klíčové bude, jak se situace bude dále vyvíjet a jaké další kroky přijmou dotčené strany. EU by měla postupovat racionálně a strategicky, aby minimalizovala negativní dopady na evropské podniky a spotřebitele,“ uzavřel europoslanec.
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič na plenárním zasedání EP ve Štrasburku řekl, že oznámená cla na dovoz zboží do USA jsou neodůvodněná a ekonomicky nesmyslná vzhledem k obchodní provázanosti mezi EU a Spojenými státy. „Cla jsou daně, špatné pro podnikatele, horší pro spotřebitele,“ řekl s tím, že celní válka povede k inflaci a zvyšování nákladů pro obyvatele.
ROZHOVOR: Kupka: Jediný mravní imperativ EU byl boj za klima. Komisaři se sžívají s tím, že to tak není
„Vždy budeme chránit naše zájmy, pokud jsou to neodůvodněná opatření. Zvažujeme rozsah právě oznámených opatření. Budeme reagovat pevným a přiměřeným způsobem protiopatřeními,“ řekl Šefčovič. Dodal, že EU je zároveň připravena s USA „konstruktivně vyjednávat“ a hledat „vzájemně výhodná řešení“.
Zavedení cel na dovoz veškeré oceli do Spojených států by se z českých firem dotklo například společnosti Válcovny trub Chomutov. Firma vyváží do USA část produkce, na kterou se dosud cla nevztahovala. ČTK to řekl Vladimír Sako, ředitel hutních podniků skupiny Z Group, pod kterou chomutovský podnik patří.
Válcovny trub Chomutov vyrábějí ocelové bezešvé trubky, které se používají například při výrobě kotlů, ve vodárenství nebo ropném průmyslu. Část produkce exportují do USA. „Existují různé rozměrové řady těchto trubek, do určitého průměru na ně platila cla i teď, tuto řadu jsme tam nevyváželi. Pokud budou cla nyní na všechno, potom by se to dotklo Válcoven trub Chomutov,“ uvedl Sako.