„Vystupuje jako stínový prezident.“ Babišův tah Macronem opakuje historii
BABIŠOVA KAMPAŇ
Expremiér Andrej Babiš zaujal nečekanou úterní návštěvou Francie, kde se setkal s nejbohatším člověkem světa Bernardem Arnaultem a také s prezidentem Emmanuelem Macronem, a to jen několik dní před prezidentskou volbou. Podle mnohých výborný marketingový tah Babišova týmu, který v lepší dobu přijít nemohl. Není to ale zdaleka poprvé, co si některý z kandidátů vzal těsně před volbami na pomoc politickou celebritu ze zahraničí.
Podle politologa Jana Kubáčka byla návštěva Paříže dobrým krokem pro expremiérovu kampaň. „Je to jednoznačný vzkaz, že ten dotyčný kandidát vystupuje de facto už jako stínový prezident a je přijímán na nejvyšší úrovni. Něco podobného udělal na počátku své kampaně Miloš Zeman, který navštívil bývalého premiéra Tonyho Blaira,“ řekl pro Echo24.
Francouzský list Le Monde zase konstatuje, že úterní návštěva bývalého českého premiéra přišla pro Babiše ve „velmi výhodnou chvíli“. „Bez ohledu na prohlášení francouzských úřadů přichází setkání ve velmi příhodnou dobu pro zakladatele strany ANO, centristického a zároveň populistického hnutí, které v říjnu 2021 těsně prohrálo ve volbách,“ napsal deník.
Orbán nevyšel, Paroubek taky neměl štěstí
Právě tehdy si Babiš už pozvání zahraničního státníka vyzkoušel. Před sněmovními volbami zaletěl na maďarské hranice, kde si s místním premiérem Viktorem Orbánem prohlédl plot, který měl zemi chránit před ilegální migrací. Orbán také přiletěl do Prahy na setkání s Babišem a prezidentem Zemanem. Šéf hnutí ANO tehdy část kampaně vystavěl na obavě z uprchlické vlny, sázka mu tehdy ale nevyšla a v říjnu 2021 prohrál s koalicí Spolu.
Kromě Babiše se Zemanem často zahraniční podpory využíval sociálnědemokratický poslanec a expremiér Jiří Paroubek. V roce 2006 mu opět šéf britských labouristů Tony Blair přivezl na oranžovo natřený londýnský patrový autobus double decker, který ČSSD dostala darem. Jen o měsíc později Paroubek vystoupil s tehdejším německým kancléřem Gerhardem Schröderem na horu Říp. „Bereme to jako výraz podpory od úspěšného evropského politika. Chceme také ukázat, že máme v Evropě partnery,“ vysvětloval tehdy Paroubkův zahraniční poradce Jan Hamáček, pozdější vicepremiér Babišovy vlády. V následujících volbách v létě roku 2006 nicméně Paroubkovi sociální demokraté těsně zaostali na první ODS Mirka Topolánka.
Známé jsou i některé případy ze zahraničí. Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy si kdysi chtěl podle vyprávění pomoci před volbami osobou německé kancléřky Angely Merkelové, poté mu však z průzkumů vyplynulo, že Merkelová je mezi Francouzi neoblíbená, a celou akci tak musel zrušit.
Plusové body po soudu
Setkání s Macronem mezi čtyřma očima je pro Babiše o to významnější, že k němu došlo pouhý den po verdiktu pražského soudu, který expremiéra zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo, píše Le Monde a popisuje podrobnosti soudu s pátým nejbohatším Čechem, podle něhož šlo o „politickou kauzu“.
„Je to vedle pondělního soudního verdiktu silný vzkaz voličům, že Andrej Babiš není v izolaci, byl by schopen se domluvit a vystupovat jako státník,“ míní Kubáček. Podle něj nemají ostatní kandidáti tak rozsáhlou síť kontaktů, z čehož expremiér benefituje. „Kdyby s tím přišel jakýkoliv jiný soupeř Andreje Babiše, tak bude taky bodovat,“ dodal.
Osvobozující verdikt v Česku ale nemá vliv na pokračující předběžné vyšetřování francouzského Soudu pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků, které se týká Babiše, uvádí Le Monde. Úřady řeší okolnosti nabytí vily v Mougins na jihu Francie prostřednictvím řetězce offshorových společností se sídlem v Monaku a na Britských Panenských ostrovech.