Jednání ODS plné emocí, Fiala prý ztratil trpělivost. Kritika z regionů dál cloume stranou
VLÁDNÍ KRIZE A ODS
Občanská demokratická strana (ODS) se v posledních týdnech ocitá pod stále větším tlakem, a to nejen kvůli vládní krizi, ale také vnitřnímu pnutí, které vyvolaly výsledky nedávných krajských voleb. Na nedávné výkonné radě ODS se naplno ukázalo, že vedení strany v čele s premiérem Petrem Fialou musí čelit sílící kritice především z regionů, ať už jde o vedení strany i samotný koncept koalice Spolu, který v očích některých členů už tak docela nenaplňuje očekávání.
Podle zákulisních informací proběhlo v týdnu jednání výkonné rady ODS, a to značně bouřlivé, což potvrdily spekulace o rozjitřených emocích předsedy strany Petra Fialy. Ten údajně během jednání ztratil trpělivost a ostře reagoval na kritiku, která přišla z některých regionálních organizací. V projevu, který zahrnoval i neslušná slova, se měl ohradit proti tomu, že by jeho vedení strany bylo terčem neopodstatněné kritiky. Fiala prý nechápe nespokojenost s dosavadní linií.
I když současná situace nemusí nutně vést k plnotučné vládní krizi, jak ji některá média rámují, napětí uvnitř ODS se nepochybně bude muset řešit. Navenek se strana snaží působit jednotně. „Výkonná rada ODS vyjadřuje jednoznačnou podporu dalšímu působení Občanské demokratické strany v rámci čtyřkoaličního půdorysu a podporuje srozumitelné a energické naplňování programu ODS,“ stojí v usnesení, které výkonná rada nakonec vyprodukovala.
Vládní pětikoalice se zúžila na čtyři členy poté, co si v pondělí odhlasovali Piráti odchod do opozice. Strana tak reagovala na rozhodnutí premiéra Petra Fialy (ODS) odvolat z kabinetu ministra pro místní rozvoj a šéfa Pirátů Ivana Bartoše kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení.
Místopředseda ODS Martin Kupka po jednání novinářům řekl, že základem úspěchu v příštích volbách bude poctivá analýza nedávných senátních a krajských voleb. Ty podle něj nepřinesly kýžené výsledky, ale nebyly ani dramatickou porážkou.
Vedení ODS podle Kupky diskutovalo i o spolupráci v často kritizované koalici Spolu v nadcházejících sněmovních volbách. „Tam ještě rozhodnutí nepadlo. Důležitá je jednoznačná podpora pro Petra Fialu a ODS pro pokračování ve čtyřkoaličním formátu, který teď nastává,“ dodal ministr dopravy Kupka.
Nejostřejší kritikou se na adresu vedení ODS teď nešetří jihočeský hejtman Martin Kuba, který otevřeně napadl pražskou centrálu za to, že ignoruje práci regionálních organizací a zaměřuje se pouze na celostátní, mediálně viditelné aktivity. „Vás z Prahy moje dlouhodobá práce nezajímala. Ignorujete, co je za tím práce, komunikace, debat, brífinků, setkání s občany. Řešil jsem covidovou pandemii, migrační krizi, povodně – ano, příroda a pánbůh mi v mém funkčním období nadělily téměř všechny krize, které mohou být. To není výsledek jednoho natočeného videa na Facebooku,“ zlobil se Kuba například v rozhovoru pro CzechCrunch.
Volební výsledky jako příčina?
Nedávné krajské volby přinesly ODS smíšené výsledky, které však podle kritiků nemohou být považovány za úspěch. ODS získala 106 zastupitelů, o něco více než před čtyřmi lety (99 zastupitelů), avšak ve většině krajů ztratila podporu na úkor opozičního hnutí ANO, které dominovalo volbám. V senátních volbách sice ODS obhájila pět z deseti křesel, ale i zde bylo hlavním vítězem ANO, které svou pozici posílilo a poprvé v horní komoře výrazněji zabodovalo.
I proto vnitrostranické hlasy volají po změně kurzu. Martin Kuba, který se v jižních Čechách stal symbolem úspěšného vedení, upozornil, že koncept koalice Spolu již nemusí být univerzálně platný a užitečný. „Myslím, že tyto dva kraje jsou opravdu ústřel a říkají něco o tom, jak to může fungovat,“ uvedl Kuba, když zmiňoval úspěchy v jižních Čechách a na jižní Moravě, kde obdobně uspěl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Kuba varoval vedení strany, že by nemělo volby interpretovat jako úspěch. „Je třeba si přiznat, že tyto volby nejsou úspěchem. Situaci nelze bagatelizovat. To, co se stalo, bych považoval z pohledu příštího roku a parlamentních voleb za velmi špatný výsledek,“ dodal Kuba. Zároveň kritizoval vedení za nedostatečnou reakci na potřeby regionů. „Mám pocit, že když něco takového říkám v Praze na výkonné radě, všichni se raději dívají někam jinam,“ řekl zklamaně už dříve.
Rozdílné pohledy
Kubova kritika otevřela debatu uvnitř strany, která vyvolala smíšené reakce. Někteří členové se postavili za hejtmana, zatímco jiní varovali před zbytečnou eskalací situace. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek přiznal, že volby nejsou důvodem k optimismu, ale také upozornil, že je třeba přemýšlet, jakým způsobem ODS postupuje. „Martin Kuba má pravdu v tom, že je o čem přemýšlet. A také v tom, že nesmíme sami sebe vidět přes růžové brýle,“ uvedl Blažek pro Echo24.
Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně ODS Eva Decroix, která ocenila potřebu diskuze uvnitř strany. „Krajské volby ukazují, že máme co zlepšovat. Vždycky je co zlepšovat. Krajská politika ale není totéž co celostátní politika. Jeden recept léčí kašel, jiný zlomenou nohu. Diskuzi s hejtmany vítám a povedeme ji,“ řekla Decroix.
Z opačné strany se ozývá i platforma Česko.plus, kterou založil člen regionální rady ODS Radim Ivan. Ivan varoval, že výsledky krajských voleb jsou varováním, že ODS musí voličům nabídnout modernizační témata a reformní kroky. „Od roku 2021 upozorňujeme, že naše strana potřebuje modernizační témata, reformní kroky. Ostatně i proto vzniklo Česko.plus,“ uvedl Ivan. Podle něj vedení strany doposud nedostatečně reagovalo na tuto nutnost a nyní je čas na změnu.
Fiala obhajuje koncept Spolu a varuje před populismem
Premiér a předseda ODS Petr Fiala se snažil situaci zklidnit a varoval před panikou. Ve svém vystoupení po jednání výkonné rady zdůraznil, že navzdory kritice se strana nemůže nechat vyvést z rovnováhy. „Výsledek krajských a senátních voleb odráží realitu, pro ODS nejde o úspěch ani fatální neúspěch,“ řekl Fiala. Ocenil práci některých hejtmanů, včetně Kuby a hejtmana Martina Červíčka z Královéhradeckého kraje, ale zároveň obhajoval koncept koalice Spolu, kterou označil za úspěšný model pro celostátní politiku. „Koalice Spolu je konceptem pro celostátní rovinu, nikoli regiony. V každém kraji jsme šli do voleb v jiných koalicích a s různými tématy,“ vysvětlil Fiala.
Fiala také upozornil na nebezpečí, že by neshody uvnitř ODS mohly nahrávat opozičnímu hnutí ANO a populistickým stranám. „Mám jasnou představu, co musíme udělat pro to, abychom přesvědčili voliče, že plníme naše sliby a pracujeme pro ně. Nemíním odevzdat naši zemi levici a populistům,“ varoval Fiala. Premiér tím poukázal na úspěšnou taktiku hnutí ANO, které ve své kampani vsadilo na celostátní témata, což mu přineslo úspěch i v krajských volbách.
Budoucnost ODS: Bude změna vedení?
Politolog Otto Eibl upozornil, že situace v ODS se bude nadále vyvíjet, ale nemyslí si, že by v tuto chvíli byl na obzoru zásadní otřes. „Je přirozené, že se situace v politických stranách vyvíjí a předsedové se časem střídají. Nemyslím si ale, že by teď byl na dohled okamžik, kdy by mělo dojít ke střídání Petra Fialy v čele ODS,“ uvedl Eibl s tím, že debata o budoucnosti koalice Spolu bude pokračovat. „Dá se čekat debata, jestli má smysl pro ODS udržovat koalici Spolu a může sílit i tlak na změnu na předsednickém postu,“ dodal.