Evropská komise přestřelila. Návrh nových pravidel pro krby a kamna odmítají i jiné státy, ve hře je revize
SOUMRAK VYTÁPĚNÍ DŘEVEM
První výkop návrhu Evropské komise, který má zpřísnit technické parametry pro nové krby a kamna na dřevo nebo brikety, vyvolal paniku kvůli možným extrémním dopadům především na lidi na venkově. Také výrobci topidel napříč Evropou se brání tomu, že by nová kamna musela být vybavena jakousi řídící jednotkou zajišťující automatickou regulaci spalování a funkčnost filtračních systémů. Česko s návrhem nesouhlasí. „První diskuze proběhne příští týden v Bruselu,“ řekl deníku Echo24 náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman (STAN).
Připravovaná směrnice EcoDesign2027 má zavést nové emisní a technické normy mimo jiné u kotlů s tepelným výkonem do 1000 kW a lokálních topidel, jako jsou kamna a krbové vložky s výkonem do 50 kW. Pracovní návrh také výrazně zpřísňuje emisní normy oxidu uhelnatého a oxidů dusíků. Výrobci se obávají hlavně toho, že by nová kamna musela být připojena k síti kvůli automatické regulaci spalování a zajištění funkčnosti filtračních systémů. Takový systém lze přirovnat třeba k řídící jednotce, jakou známe z automobilů.
Nová kamna by tím ztratila výsadu energetické nezávislosti, což je podle předsedy Asociace pro ekologické vytápění dřevem Michala Bartošky jeden z hlavních důvodů, proč si lidé krby a kamna pořizují. „Tím paradoxně zmizí jedna z hlavních předností vytápění dřevem, a to absolutní nezávislost na dalších zdrojích,“ kritizuje zatím neveřejný návrh Bartoška.
Před dopady připravované legislativy varovalo jako první Echo24. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN), do jehož gesce nová směrnice spadá, s návrhem nesouhlasí a požaduje jeho revizi. Své připomínky chce představit na jednání, které má proběhnout v Bruselu 12. února.
Ministr Vlček požaduje revizi
„Naším cílem je, aby evropská zelená politika odpovídala technologickému vývoji a neměla neúměrné dopady na peněženky českých domácností a firem. V případě ekodesignu se jedná o první návrh, který bude dále projednáván a připomínkován. Budeme prosazovat, aby návrh prošel revizí a odpovídal reálným možnostem,“ uvedl Vlček.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Štěpána Hofmana (STAN) nehrozí, že by nová pravidla zasáhla zařízení, která jsou již nainstalovaná nebo aktuálně v prodeji. Týkat se budou pouze kotlů a topidel uvedených na trh po 1. červenci 2027.
„Česká republika obdržela oba návrhy od Evropské komise bez předchozí konzultace 24. ledna. První diskuze proběhne příští týden v Bruselu,“ řekl pro Echo24 Hofman. „Ministerstvo průmyslu a obchodu je jako gestor návrhů v intenzivním kontaktu jak se sektorem, tak s ostatními členskými státy, které sdílí naše obavy z negativních dopadů,“ dodal s tím, že výhrady už deklarovali například Slováci. „O návrzích budou rozhodovat členské státy hlasováním prosté většiny a finální podobu těchto předpisů tak máme plně v rukou.“ Se zásadním zpřísněním pravidel nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí.
Komise se snaží mírnit emoce
Mluvčí Evropské komise Václav Lebeda se k obsahu připravovaného návrhu nechtěl vyjadřovat. Předpokládá však, že legislativa před finálním schválením projde ještě úpravami na základě připomínek členských států i výrobců.
„V tuto chvíli ještě není na stole formální návrh Evropské komise. Členské státy budou o revizi technických parametrů uvádění nových výrobků na trh, takzvaném ekodesignu, teprve diskutovat. Evropská komise za tímto účelem připravila pracovní vstup, ke kterému proběhne úvodní diskuse na technické úrovni 12. února. Celý proces trvá několik měsíců. Do přípravy návrhu se promítnou mimo jiné připomínky výrobců a spotřebitelů. Ke konečnému znění je tedy ještě hodně daleko,“ řekl redakci mluvčí Komise.
Je návrh vůbec reálný?
Prodejci a výrobci kamen varují, že se nové nařízení může minout účelem a místo čistějšího topení budou lidé raději volit možnost udržovat stará kamna v provozu co nejdéle. Předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem Bartoška připomíná, že pokud budou nová pravidla schválena v současné podobě, vyžádá si to na straně výrobců obrovské investice. „Ve finále to povede k radikálnímu zdražení a zásadnímu omezení výběru sortimentu interiérových topidel na dřevo, zvláště pak krbových vložek s velkým prosklením.“
Navrhovaná pravidla jsou nereálná také podle předsedy klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského. „Nereálný nápad Evropské komise hází klády pod nohy všem výrobcům kotlů a kamen v Česku i celé Evropě. Navržené parametry popírají samotné fyzikální zákony a jsou mnohdy nesplnitelné,“ dodává Stupavský.