Ministr USA hájí kritizovanou dohodu. „Ukrajina může vyrůst jako Polsko“
DOHODA O UKRAJINSKÝCH MINIERÁLECH
Do ostré debaty o ukrajinsko-americké dohodě vstoupil i americký ministr financí Scott Bessent. Ten dohodu o ukrajinských nerostech a ekonomické spolupráci označil za velkou příležitost jak pro Ukrajinu, tak pro USA v budoucí poválečné rekonstrukci státu. Přirovnal ji k americké podpoře Velké Británie během druhé světové války nebo k investicím amerických firem v Polsku po pádu komunismu. Zároveň odmítl, že by dohoda vedla k vlastnictví zdrojů na Ukrajině Spojenými státy či k dalšímu zadlužení Ukrajiny. Svůj pohled poskytl v komentáři pro Financial Times.
Americký ministr financí hned v úvodu textu načrtl, že chce upozornit na některé dezinterpretace ohledně americko-ukrajinské dohody, která by Spojeným státům poskytla přístup k ukrajinským nerostům výměnou za podílení se na poválečné obnově Ukrajiny. Její první verzi ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj odmítl a některé média její podmínky označila za neokoloniální. O kritizovaných podmínkách dohody informovalo Echo24 zde.
Bessent nejprve připomněl, že o možnosti poskytnout Spojeným státům ukrajinské suroviny začal už v září minulého roku mluvit sám Volodymyr Zelenskyj. Následně Bessent nastínil, s jakým záměrem on sám do Kyjeva v minulých týdnech odcestoval, když Zelenskému dohodu představil. „Toto partnerství podpoří trvalý závazek USA vůči ukrajinskému lidu a položí základy pro silnou obnovu ukrajinské ekonomiky,“ píše Bessent.
Zisky z ukrajinských nerostů mají podle americké strany mířit do společného fondu, v něm by měly Spojené státy možnost nakládat s následnými investicemi do rekonstrukce Ukrajiny. Bessent především zdůrazňuje, že spolupráce se Spojenými státy přinese Ukrajině know-how, transparentnost a právní rámec, který pomůže Ukrajině přilákat americký kapitál. Zároveň by takováto spolupráce byla jasným signálem Rusku, že USA mají dlouhodobý zájem na investicích na Ukrajině.
V textu se také ohradil vůči nařčením z kolonialismu a ždímání ukrajinské ekonomiky, které se objevily v minulých týdnech v médiích. „Ujasněme si také, co to není. USA by nepřevzaly vlastnictví fyzických aktiv na Ukrajině. Ani by nezatěžovaly Ukrajinu dalším dluhem. Tento typ ekonomického nátlaku, ačkoli by byl vyvíjen jinými globálními aktéry, by neprosazoval ani americké, ani ukrajinské zájmy. V zájmu dlouhodobého vytváření větší hodnoty je třeba, aby USA investovaly společně s ukrajinským lidem, aby obě strany byly motivovány k co největšímu zisku,“ uvádí Bessent.
Bessent také upozorňuje, že podobné dohody už v minulosti Spojené státy uzavřely. Připomenul například dohodu USA s Velkou Británií, která získala během druhé světové války lodě ze Spojených států výměnou za poválečné předání řady základen britského impéria. Upozornil také na úspěšný rozvoj Polska, jehož reálné HDP se od 90. let téměř ztrojnásobilo. "Úspěch, kterého Polsko dosáhlo díky strukturálním reformám, investicím do infrastruktury, přilákání zahraničních investic a rozvoji kvalifikované pracovní síly, je jasnou ukázkou toho, čeho může Ukrajina dosáhnout. Její strategická poloha, průmyslové obyvatelstvo a přírodní zdroje jsou silným základem pro aspirace ukrajinského lidu," uvedl Bessent.