Bída českých médií. Rostou slovní i fyzické útoky na novináře, varuje zpráva
STAV MÉDIÍ
Média v Evropě dlouhodobě trápí koncentrace vlastnictví v rukách několika málo lidí, ale také tlaky politiků a špatná ekonomická situace. Nejinak je na tom i Česká republika podle letošní zprávy Unie občanských svobod pro Evropu Liberties. V tuzemsku navíc přibývá verbálních i fyzických útoků na novináře, varuje Liberties.
Zpráva se zabývá hlavními mediálními událostmi v roce 2022 v osmnácti státech Evropy. Zaměřuje se na tři oblasti: na svobodu a pluralitu médií, bezpečnost a ochranu osobních údajů a ochranu novinářů a svobodu projevu a informací.
Liberties mimo jiné kritizuje výraznou koncentraci vlastnictví médií, která může ohrožovat jejich rozmanitost a vést k neobjektivnímu informování. Mimo České republiky se týká také Chorvatska, Francie, Itálie, Maďarska, nebo Polska. „V České republice vlastní soukromé mediální konglomeráty politici, zejména bývalý premiér a současný poslanec parlamentu Andrej Babiš, a hrstka českých podnikatelů, lidí a oligarchů,“ zmiňuje se zpráva o tuzemsku.
Česku pak unie vytýká také přibývající případy útoků na novináře, a to především ty, kteří pokrývají demonstrace. „V České republice došlo k několika incidentům, kdy došlo ke slovním a fyzickým útokům na protivládních demonstrací, včetně rasistického útoku na Richarda Samka, redaktora České televize a spolupracovníka televize ROMEA,“ uvádí Liberties. Do podobné situace se dostal i reportér Radek Bartoníček. Útočník, který ho napadl, nakonec dostal pokutu.
K podobným útokům podle zprávy dochází v Belgii, Chorvatsku, Francii, Německu, Irsku a dalších zemích. „Velká část
těchto útoků se děje na internetu nebo během protestů,“ uvádí.
K dalším problémům médií řadí Liberties finanční obtíže. „To je částečně způsobeno obchodním a příjmovým modelem
médií, ale také nespravedlivým a nejasným přidělováním státní reklamy a státních dotací,“ píše se ve zprávě. Ta dodává ještě to, že některé redakce se nevypořádaly s rychle se měnícím online světem a bojují také s nízkou důvěrou veřejnosti.
Liberties tak ve své zprávě dochází k podobným závěrům jako nedávný index projektu EuroMedia Ownership Monitor ze Salcburské univerzity, který se věnuje transparentnosti vlastnictví médií a svobodě tisku. Tuzemská scéna je podle tohoto průzkumu náchylná na řadu výkyvů. Mezi největší problémy patří způsob volby mediálních rad nebo koncentrace mediálního vlastnictví. Více jsme psali zde.