Náklady na jednoho vězně stojí víc než rok studia na Harvardu

Kalifornské věznice

Náklady na jednoho vězně stojí víc než rok studia na HarvarduNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Náklady na jednoho kalifornského vězně mají v letošním roce dosáhnout rekordní částky – v přepočtu přes milion a půl korun. To je o více než čtyřicet tisíc korun víc, než stojí roční školné, pronájem pokoje a další poplatky na americkém Harvardu. Cena za vězně se za posledních třináct let zdvojnásobila, upozorňuje list The Los Angels Times.

Cena za každého vězně se od roku 2005 zdvojnásobila a to i přes to, že se soudními příkazy omezilo množství vězňů o čtvrtinu, píše LA Times. Na nárůstu ceny se výrazně podílely platy vězeňským strážím a poskytovatelům zdravotní péče. V současné době je ve věznicích jeden zaměstnanec na každé dva odsouzené. V roce 1994 byl jeden zaměstnanec zhruba na čtyři vězně.

Fiskální rok začal 1. července minulého roku. Plán kalifornského guvernéra Jerryho Browna zahrnuje i rekordní částku 11,4 miliardy dolarů na opravy oddělení. Ty naplánoval i přes svůj odhad že do čtyř let se počet vězňů v kalifornských věznicích sníží o jedenáct a půl tisíce.

Jerry Brown, který úřaduje již od roku 2011, za dobu svého působení ve funkci schválil podmínečné propuštění téměř tří tisíc doživotně odsouzených vězňů. Předchozí guvernér Gray Davis oproti tomu za čtyři roky nechal propustit pouze dva doživotně odsouzené.

Kalifornie propouští tisíce vězňů

Kalifornie v posledních letech na snižování počtů vězňů v nápravných zařízeních intenzivně pracuje, přitom dříve byla státem s jedním z nejpřísnějších trestních řádů. Pachatelé byli například posíláni na doživotí už jen proto, že se třikrát dopustili trestného činu. Právě zmírnění zákona, který umožňuje poslat do vězení vícenásobné pachatele na doživotí (což může znamenat do konce života, nebo na dobu 15 či 25 let), byl cílem reformy trestního řádu v roce 2016, napsal The Washington Post.

V roce 2013 byl schválen zákon, který umožňuje přezkoumat případy těch, kteří byli odsouzení za trestný čin, který spáchali ještě nezletilí. Pokud za mřížemi strávili patnáct let, mohou požádat soud, aby zhodnotil jejich napravení a to, zda ještě pro společnost představují riziko.

Na svobodu se tak mezi tisící propuštěnými nedostali jen pachatelé drobných přestupků, ale i uživatelé drog a vrazi. Podle Public Policy Institute of California až 90 procent všech vězňů bylo v minulosti posláno za mříže za vážné či násilné přečiny. Do výběru vězňů propuštěných na svobodu se tak dostali i pachatelé násilných trestných činů.

Jose Gonzales v sedmnácti letech v roce 1996 pomohl jako člen gangu zabít opilého člověka. Byl odsouzen na doživotí. V dubnu 2015 se ale překvapivě dostal na svobodu. Když měl otevřít dveře auta, které ho mělo odvést z vězení, třásly se mu ruce. „Za posledních dvacet let jsem si nemohl otevřít žádné dveře,“ řekl Gonzales pro The Washington Post. Dalším příkladem je Ryan Lo, který na objednávku zabil bývalého přítele šestnáctileté dívky, když jemu samotnému bylo 17 let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Grónsku budují supervěznici. Vypadá luxusně, vězni budou moci chodit i na lov

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články