Nemám žádnou aféru, žádný problém, tvrdí Babiš

TVRZENÍ PREMIÉRA

Nemám žádnou aféru, žádný problém, tvrdí BabišNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš má podle svých slov jasnou politickou kariéru. Během ní prý neměl žádnou aféru. Babiš to řekl v úterý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Také uvedl, že holdingu Agrofert, který Babiš „uklidil do svěřenského fondu“, se nedaří.

„Nikdo mně od vstupu do politiky nemůže něco vyčíst. Mám velice jasnou politickou kariéru. Myslím, že jsem dokázal věci, které tady nikdo nedokázal… Myslím, že vládnutí bylo úspěšné, že jsem byl úspěšný ministr financí. Potom mě pan Sobotka vyhodil, ale za celou politickou kariéru nemám žádnou aféru, žádný problém, dělám to nezištně, transparentně. Jsem nezkorumpovatelný, a to je hlavní problém, proč na mě útočí systém, který tady byl vybudován,“ uvedl premiér v rozhovoru pro ČRo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Babiš má přitom „na triku“ hned několik afér, které by v minulosti pravděpodobně vedly u takto vysoce postaveného člena vlády k odchodu z politiky – kauzu Čapí hnízdo, korunové dluhopisy, ovlivňování médií, vedení ve svazcích tajné komunistické politice StB a úkolování finanční správy.

Babišovy aféry

Nejaktuálnější je kauza možného podvodu při získávání téměř padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Farma měla být podle zjištění českých policistů i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který se dotací rovněž zabýval, po celou dobu provázána s holdingem Agrofert, a neměla mít tedy nárok na dotaci pro malé a střední podniky. Vztah měl být ale záměrně zastřen řadou právních kroků tak, aby farma na dotaci dosáhla. Podle řady informací poslanců, kteří měli možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu i závěrečné zprávy OLAF, policie i evropští vyšetřovatelé došli k závěru, že se jednalo o podvod.

Současný premiér v demisi byl poprvé obviněn už před loňskými podzimními volbami, tehdy ho také poprvé ke stíhání vydala sněmovna. Ve volbách ale post poslance obhájil a s ním získal opět poslaneckou imunitu. Poslanci ho proto museli vydat ke stíhání podruhé. Babiš je nyní obviněný, stejně tak jeho manželka Monika a jeho dvě dospělé děti. Babiš tvrdí, že si jeho trestní stíhání někdo „objednal“. Je to navíc poprvé v historii samostatné České republiky, kdy je premiér trestně stíhaný.

Další z jeho kauz jsou takzvané korunové dluhopisy. V lednu loňského roku server Echo24 upozornil na to, že Babiš jako soukromá osoba koupil od holdingu Agrofert, kde byl majoritním vlastníkem, korunové dluhopisy za 1,5 miliardy korun se zúročením 6 procent. Korunové dluhopisy byly ale v té době určitou „dírou v zákoně“, protože se z nich nemusela platit daň. Babiš si tak ročně přijde na 90 milionů, které nemusí danit. Vedle toho Babiš dodnes věrohodně nevysvětlil, kde na nákup dluhopisů od firmy, která mu tehdy patřila, vzal. Existuje totiž podezření, že na jejich nákup neměl dostatek legálních příjmů.

V průběhu loňského roku anonymní skupina Julius Šuman zveřejnila na Twitteru několik nahrávek, na kterých je zachycen právě Babiš. Na jedné z nich hovoří s bývalým novinářem deníku MF DNES Markem Přibilem, který patří do holdingu Agrofert, a baví se s ním o načasování některých výbušných článků na své politické konkurenty. Vzniklo tak velké podezření, že Babiš ovlivňoval fungování médií ve svůj prospěch. Na další nahrávce zase Babiš hovoří o tom, že finanční správa „zaklekla“ na firmu FAU Přerov, která skončila v insolvenci. Nakonec vyhrála spor s finanční správou.

Vedení ve svazcích StB

Babiš také v Radiožurnálu opět zopakoval, že je neoprávněně veden ve svazcích StB. „A já říkám, že jsem nebyl agent StB, že jsme měli tři emigračky. Už jsem to říkal stokrát, že můj táta nebyl nomenklaturní kádr, byl v podniku zahraničního obchodu. Nás v podniku všichni hlídali. Neudělal jsem nic špatného. Proč lidé říkají, že jsem byl estébák? Nebyl jsem estébák,“ řekl Babiš v rozhovoru.

Jenže podle slovenských soudů je Babiš ve svazcích oprávněně. Babiš se kvůli „neoprávněné evidenci“ soudil se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) a nejdříve uspěl u bratislavského okresního soudu, po odvolání ÚPN také u krajského soudu a po dovolání i u nejvyššího slovenského soudu. Jenže ústav se obrátil i na ústavní soud, který rozhodnutí předchozích soudů úplně shodil.

Ústavní soud rozhodl, že Babiš neměl žalovat ÚPN , především však určil, že slovenské soudy neměly stavět rozsudek na výpovědích bývalých příslušníků StB, a celý případ tak vrátil k opětovnému projednání. Když zkusil Babiš žalobu na druhý pokus, už neuspěl. Bratislavský krajský soud Babišovu druhou žalobu zamítl a slovenský nejvyšší soud zamítl i jeho dovolání.

Babiš si v rozhovoru také postěžoval, že Agrofert na tom není dobře. „Má špatné výsledky, jak jsem se dozvěděl prostřednictvím svěřenského fondu. Určitě ne, já o tom nerozhoduji, ale pochybuji, že v této chvíli by to tak dopadlo,“ řekl.

V roce 2016 se sice konsolidovaný zisk Agrofertu snížil asi o deset procent, jenže v roce 2015 vzrostl o čtyřicet procent. A Agrofert profituje také na národních dotací. Česko na nich v roce 2017 rozdělilo potravinářským podnikům 400 miliónů korun, z toho více než čtvrtinu firmám z holdingu Agrofert.

Čtěte také: Díra v zákoně Babišovi ušetřila miliony na daních. Prověřuje to policie

OLAF o podvodu: Čapí hnízdo bylo Babišovo

Babiš prohrál soud ohledně evidence u StB. Chce se soudit až do smrti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články